Skuteczne metody wybielania zębów – którą wybrać?

wybielanie zębów

Skuteczne metody wybielania zębów – którą wybrać?

O śnieżnobiałym uśmiechu marzy wielu. Białe uzębienie dodaje uroku, odejmuje lat i świadczy o zdrowiu. Niestety Natura nie zawsze bywa szczodra i nie wszystkich obdarza idealnie białymi zębami. Na barwę zębów ma również wpływ ich „używanie” na co dzień.

Z pomocą w uzyskaniu wymarzonych białych zębów przychodzi stomatologia estetyczna.

Sposoby wybielania zębów

Jest kilka sposobów wybielania zębów, do których zaliczamy:

  1. Ogólnie dostępne w aptekach i drogeriach pasty oraz paski wybielające.
  2. Wybielanie zębów w domu nakładkami wykonanymi w gabinecie dentystycznym.
  3. Profesjonalne wybielanie w gabinecie dentystycznym (m.in. lampą).

We wszystkich trzech z wymienionych sposobów wykorzystuje się substancję czynną, którą jest nadtlenek wodoru.

Ważne!

W każdej z wymienionych metod mamy do czynienia z innym stopniem stężenia substancji i różnym czasie jej aplikacji.

Ogólnodostępne preparaty wybielające (pasty, paski wybielające)

Nigdy nie nadadzą idealnej bieli zębom – zawartość stężenia nadtlenku wodoru jest tu bowiem minimalna.

Ważne!

Zęby zjaśnieją, ale istniejące plamy oraz przebarwienia nie znikną. Usunąć może je jedynie profesjonalne wybielanie w gabinecie dentystycznym.

Nakładki wykonane w gabinecie dentystycznym

Dają o wiele lepsze efekty. Pacjent otrzymuje zestaw nakładek winylowych na zęby oraz specjalny żel. Nakładki zakłada się na noc, przedtem aplikując do nich żel. Kuracja trwa od 5 dni do dwóch tygodni.

Przed rozpoczęciem procesu wybielania stomatolog bada stan zębów i dziąseł. Bardzo często muszą zostać usunięte stare, nieszczelne wypełnienia, kamień nazębny, a ubytki muszą być zabezpieczone.

Ważne!

Efekt wybielania pojawia się stopniowo, wraz z czasem używania nakładek – utrzymuje się do kilku lat.

Podczas trwania kuracji powinno się stosować tzw. „białą dietę”. Polega ona na unikaniu pokarmów oraz napojów, które barwią zęby m.in. kawy czy czerwonego wina.

Ważne!

Po zabiegu może wystąpić nadwrażliwość zębów na czynniki termiczne, która mija z czasem. Zaleca się stosowanie -przed i po zabiegu – past na nadwrażliwość zębów.

Najlepsze jednak rezultaty uzyskuje się dzięki profesjonalnemu wybielaniu zębów przez dentystę. Pacjent do wyboru ma wybielanie lampą oraz laserem.

Wybielanie zębów lampą Beyond

Zanim lekarz rozpocznie zabieg wybielania przeprowadza szczegółowe badanie stanu uzębienia i ocenia istnienie ewentualnych przeciwwskazań do zabiegu.

Przed wybielaniem dziąsła zostają zabezpieczone płynnym koferdamem (zapobiegający podrażnieniu). Na zęby nakładana jest następnie substancja czynna o dużym stężeniu, po czym żel poddaje się aktywacji lampą Beyond (emituje ona zimne niebieskie światło). Żel pozostaje na zębach przez 10 – 15 minut, a zabieg powtarza się jeszcze dwa razy.

Sam zabieg nie przekracza 45 minut. W przypadku pacjentów, u których występują „trudne” przebarwienia zachodzi konieczność powtórzenia sesji wybielania bądź pacjent musi kontynuować wybielanie w domu za pomocą profesjonalnych nakładek.

Laserowa metoda wybielania zębów

Procedura jest taka sama jak w przypadku metody z użyciem lampy (dokładane przebadanie stanu uzębienia i ocenie ewentualnych przeciwwskazań do zabiegu).

Na dziąsła nakładany jest specjalny żel, który utwardza się za pomocą lampy UV. Następnie aplikowany jest preparat wybielający, który naświetla się przez około kwadrans światłem o odpowiedniej długości fal emitowanych przez laser diodowy. Zabieg trwa 30 – 60 minut.

Wynik wybielania zębów różni się w zależności od osoby. Z reguły pacjenci są zadowoleni z efektów końcowych. Poddając się wybielaniu należy zdawać sobie sprawę, że nigdy nie da się osiągnąć „bieli idealnej”.

Przed zabiegiem dentysta ustala początkowy kolor zębów na podstawie standardowego kolornika.  Pacjent wie zatem jaki maksymalny efekt może osiągnąć.

Ważne!

Wybielanie zębów jest całkowicie bezpieczne. Jeżeli zabieg jest odpowiednio dobrany do warunków konkretnego pacjenta – nie ma możliwości naruszenia stanów zębów.

Utrzymanie efektu wybielania zębów zależy od samego pacjenta i jego trybu życia. Najważniejsze będą: odpowiednia dieta, higiena jamy ustnej czy  niepalenie papierosów.

Dla podtrzymania wyniku wybielania zaleca się jego powtarzanie lub wykonywanie wybielania podtrzymującego.