Wyższość leczenia kanałowego przy użyciu mikroskopu nad leczeniem tradycyjnym

leczenie kanałowe

Wyższość leczenia kanałowego przy użyciu mikroskopu nad leczeniem tradycyjnym

Leczenie kanałowe to czasem jedyny sposób na uratowanie zęba. Korzyści, jakie płyną z prawidłowo przeleczonego endodontycznie zęba są bezdyskusyjne – przy należytej dbałości oraz regularnej kontroli, pozwalają cieszyć się długie lata własnym uzębieniem. Ponadto stanowią także mocny zrąb pod koronę bądź filar mostu przy uzupełnieniach protetycznych.

Celem leczenia kanałowego jest pozbycie się z komory oraz kanałów korzeniowych zęba – chorej miazgi, mechaniczne poszerzenie, a także odkażenie kanałów oraz szczelne ich wypełnienie specjalnymi materiałami.

Leczenie z mikroskopem

Dzięki zastosowaniu mikroskopu dentysta ma możliwość dokładnego oglądnięcia całej komory zęba, jak i jego kanałów. Dzięki temu jest w stanie precyzyjnie opracować ząb oraz go oczyścić. Taki stan rzeczy wpływa zdecydowanie na zmniejszenie ryzyka pojawienia się powikłań.

Ważne!

Leczenie z mikroskopem pozwala wyleczyć zęby, które przy metodzie tradycyjnej nie miałyby takiej szansy (m.in. kanały zakrzywione).

Wskazaniem do tego rodzaju leczenia jest:

  • nietypowa anatomia zęba
  • wąskie bądź zrośnięte kanały
  • zakrzywione korzenie

Ponadto przy użyciu mikroskopu możliwe do rozwiązania stają się przypadki takie jak:

  • złamanie narzędzia endodontycznego
  • perforacja ściany zęba
  • nieodnalezienie dodatkowych kanałów

Nowoczesne i tradycyjne leczenie kanałowe

Leczenie z użyciem mikroskopu jest zbliżone do tradycyjnego leczenia kanałowego – dentysta rozpoczyna procedurę od zabezpieczenia zęba przed napływem śliny (stosowany jest koferdam – specjalny płat gumy, który nakłada się na ząb i uszczelnia klamrą). Następnie otwierany jest ząb celem dostępu do kanałów. Mikroskop umocowany na specjalnym wysięgniku usytuowany jest nad głową pacjenta i umożliwia wgląd we wnętrze zęba.

Podział na „nowoczesne” i „tradycyjne” leczenie kanałowe jest związany przede wszystkim z ilością etapów oraz czasem leczenia.

  •  „tradycyjne” leczenie wiąże się z kilkoma wizytami w gabinecie dentystycznym (na każdej ząb jest „zatruwany”, co powoduje dyskomfort w postaci bólu).
  •  „nowoczesne” leczenie kanałowe pozwala na wyleczenie zęba już na pierwszej wizycie. Leczenie przeprowadzane jest bezboleśnie w znieczuleniu miejscowym.
Ważne!

Poprawność każdego etapu leczenia jest sprawdzana za pomocą zdjęć RVG. Coraz częściej stosuje się również nowoczesne techniki (tomograf komputerowy obraz 3D, dezynfekcję z zastosowaniem ozonu, a także preparatów na bazie nanocząsteczek srebra oraz złota).

Nowoczesna endodoncja jest skuteczniejsza i dokładniejsza. Dzięki temu potrafi sobie radzić z przypadkami, które w tradycyjnej endodoncji były skazane na usunięcie.