W jakim celu wszczepia się implanty stomatologiczne?

implanty stomatologiczne

W jakim celu wszczepia się implanty stomatologiczne?

Implanty stomatologiczne zwane wszczepami, są najnowocześniejszym rozwiązaniem protetycznym dla tych wszystkich, którzy wskutek różnych zdarzeń (wypadek, próchnica) straciły uzębienie częściowo bądź całkowicie.

Podstawowym zadaniem implantów jest funkcjonowanie jak „naturalny ząb” – zarówno pod względem mechanicznym jak i fizjologicznym.

Implanty wytwarza się z tytanu. Jest to materiał w pełni dostosowujący się do organizmu, niewywołujący reakcji alergicznych.

Implant – funkcja

Wszczepy są bezpieczne dla zdrowia, trwałe oraz wytrzymałe. Dzięki ich zastosowaniu odtworzony zostaje mechanizm, który pozwala pacjentom powrócić do „normalnego” funkcjonowania. Istotne jest również odtworzenie pierwotnej estetyki uśmiechu.

Implant to niewielka śruba. Po wszczepieniu jej w kość szczęki pełni rolę korzenia zęba. Na implancie po okresie wgojenia zakładana jest kolejno korona porcelanowa lub ceramiczna (odcień dopasowany jest do naturalnej barwy zębów).

Ważne!

Implanty zębowe nie powodują zaniku kości, nie ulegają procesom powstawania próchnicy.

Dzięki zastosowaniu implantu nie ma potrzeby „obciążać” zdrowych zębów, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych technik protetycznych, gdzie konieczne jest wykorzystanie sąsiadujących zdrowych zębów (protezę zęba stabilizuje się klamrą na sąsiednich zębach).

Ważne!

Zaletą implantów jest to, że wszczepione zwiększają możliwości spożywania zróżnicowanych pokarmów. Chronią także tkanki dziąseł oraz kości. Wszystko to przyczynia się do zachowania estetycznego wyglądu twarzy.

Implanty stomatologiczne są alternatywą dla zdejmowanych oraz stałych protez. Nie wymagają używania klejów.

Ważne!

Wśród znanych współczesnej stomatologii metod odtwarzania brakujących zębów – implant stomatologiczny jest najbliżej „naturalnej” doskonałości.

Z wieloletnich badań i obserwacji klinicznych wynika, że implantologia zębowa jest jedną z najbezpieczniejszych i najbardziej pożądanych metod uzupełnienia braków zębowych (w 98, 9% przypadków wszczepienie implantów zakończone jest sukcesem).

O implanty stomatologiczne należy dbać tak samo jak o własne uzębienie – podstawą jest regularne szczotkowanie, używanie nici dentystycznych (czyszczenie przestrzeni pomiędzy implantami oraz przy nasadzie dziąseł), stosowanie płynów do płukania jamy ustnej. Zalecane są również wizyty u stomatologa celem usuwania kamienia oraz płytki nazębnej, która gromadzi się na powierzchni podczas jedzenia, podobnie jak na naturalnych zębach).

Ważne!

Implanty stomatologiczne nigdy nie zastąpią w pełni własnych zdrowych zębów. Jednakże są mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne i przebarwienia.