Płyny do płukania jamy ustnej – fakty i mity

płyn do płukania jamy ustnej

Płyny do płukania jamy ustnej – fakty i mity

Prawidłowa higiena jamy ustnej to nie tylko regularne szczotkowanie zębów odpowiednią pastą. Powinna być ona wzbogacona ponadto o nitkowanie oraz stosowanie płynu do płukania jamy ustnej. Dopiero tak kompleksowe działanie to gwarancja zdrowych zębów i dziąseł.

Jeżeli chodzi o działanie płynów do jamy ustnej, to krąży na ich temat wiele faktów i mitów. Oto najbardziej popularne z nich.

Płyn do płukania jamy ustnej należy stosować po każdym szczotkowaniu – FAKT

Zarówno szczotkowanie jak i nitkowanie nie usuwa wszystkich resztek jedzenia, które zalegają między zębami i stają się pożywką dla bakterii. Stosowanie płynu do płukania jamy ustnej, który charakteryzuje się właściwościami antybakteryjnymi pozwala na pozbycie się większości drobnoustrojów, znajdujących się w jamie ustnej. Przyczyni się także do redukcji osadzania się płytki nazębnej. Ponadto płyn do jamy istnej odświeża oddech.

Płyn do płukania jamy ustnej może stosować każdy bez względu na wiek – MIT

Zdaniem stomatologów płukanki do higieny jamy ustnej można wprowadzić dopiero u dzieci, które ukończyły 6 lat. Do tego czasu wystarczy dokładne szczotkowanie oraz nitkowanie.

Ważne!

Dzieci w przedziale wiekowym 6 – 12 lat mogą stosować płyny do płukania jamy ustnej, w których składzie nie ma alkoholu i substancji słodzących – dostosowane do ich potrzeb.

Zęby powinno się płukać nie krócej niż 30 sekund – FAKT

Płyn, aby mógł należycie spełniać swoje lecznicze działanie musi pozostawać w jamie ustnej, przez co najmniej 30 sekund.

Ważne!

Należy przepłukiwać jamę ustną przez ok. 30 sek – 60 sek.

Przed użyciem płyn do jamy ustnej należy rozcieńczyć wodą – MIT

Płynów nie powinno się rozcieńczać wodą, gdyż wtedy słabnie ich lecznicze działanie.

Ważne!

Płyn można rozcieńczać jedynie w sytuacji, gdy jest to koncentrat. Wtedy, by osiągnąć pożądany efekt należy dostosować się do zaleceń producenta.

Niektóre płyny do płukania jamy ustnej mogą przebarwiać zęby i wpływać na odczuwane smaki – FAKT

Zbyt częste stosowanie płynów, które w swoim składzie zawierają glukonian chlorheksydyny, rzeczywiście mogą wywoływać przebarwienie zębów oraz języka, a także spowodować zaburzenia smaku.

Ważne!

Zarówno przebarwienia jak i zaburzeni odczuwania smaków mają charakter przejściowy i mijają wraz ze zmianą płynu do płukania jamy ustnej.

Osoby posiadające implanty stomatologiczne bądź noszące aparaty ortodontyczne nie powinny stosować płynów do płukania jamy ustnej – MIT

U osób, które noszą aparaty ortodontyczne, higiena jamy ustnej jest dodatkowo utrudniona.  Stosowanie płynów do płukania jest jednym z ważniejszych etapów w codziennej higienie jamy ustnej. To samo dotyczy osób z implantami stomatologicznymi – niewystarczająca higiena może być jednym z przeciwwskazań do wykonania zabiegu wszczepienia implantów.

Ważne!

Samo szczotkowanie oraz nitkowanie nie usuwa wszystkich bakterii, jakie znajdują się w jamie ustnej.