Dieta i zęby. Co jeść, żeby mieć zdrowie i białe zęby?

dieta i zęby

Dieta i zęby. Co jeść, żeby mieć zdrowie i białe zęby?

Aby mieć zdrowe i białe zęby, nie wystarczy jedynie dbać o odpowiednią higienę jamy ustnej. Warto również przestrzegać diety, która dostarczy naszemu organizmowi odpowiednią ilość witamin i minerałów oraz zapewni zdrowy i śnieżnobiały uśmiech.

Składniki spożywanych przez nas produktów, oddziaływają na nasze zdrowie. Dlatego też powinniśmy bacznie przyglądać się temu co jemy. Szczególnie jest to ważne wtedy, gdy chcemy zadbać o dobrą jakość naszych zębów. Powinniśmy więc wiedzieć, które z nich mają pozytywne działanie dla naszego organizmu, a których lepiej omijać.

Mięso i przetwory mleczne bogate w wapń

Sposób odżywiania bezpośrednio wpływa na jakość naszych zębów. Warto więc sięgać po składniki, które równocześnie zadbają o nasze zdrowie, jak i śnieżnobiały uśmiech. Takie działanie ma wapń obecny w przetworach mlecznych oraz rybach. Zawierają go również rośliny strączkowe, orzechy laskowe oraz ziemne, ciemne pieczywo, natka pietruszki, pestki słonecznika, ziarna sezamu, figi oraz migdały. Jednak w tej postaci okazuje się znacznie gorzej przyswajalny ze względu na obecność fitynianiny oraz kwasu szczawiowego. Wchłanianie tego składnika, znacznie ułatwia spożywanie mięsa. Dlatego też, trudne jest zapewnienie właściwego poziomu wapna w organizmie przy diecie wegańskiej. Niedobór objawia się złamaniami, kruchością i próchnicą zębów. Osoby na tej diecie oraz nietolerujące laktozy, powinny więc sięgnąć po suplementy diety. Przekroczenie zalecanej dawki, może natomiast negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie, burząc przy tym gospodarkę mineralną.

kobieta trzymająca szklankę mleka. dieta i zęby

Witamina A i C na zdrowe dziąsła

Przy problemach z dziąsłami, należy zwiększyć dawkę witaminy A, która zapobiega próchnicy oraz działa bakteriobójczo. Znajduje się w takich produktach jak: szpinak, marchew, agrest, melon, kapusta, morele, dynia, jaja, wątróbka, a także czerwone mięso. Ma również działanie przeciwbakteryjne, co mniejsza ryzyko powstawania infekcji w jamie ustnej. Ponadto gwarantuje zdrowe i mocne dziąsła oraz stymuluje wydzielanie śliny, dzięki której nie pękają i stają się odporne na działanie bakterii. Witamina C natomiast zapobiega odsłanianiu szyjek, powodujących nadwrażliwość oraz wzmacnia drobne naczynia krwionośne. Jak wiadomo pozytywnie wpływa również na naszą odporność. Jeśli więc masz problem z krwawieniem dziąseł, spróbuj wzbogacić swoją dietę o takie produkty jak: owoce dzikiej róży, kiwi, a także cytrusy. Ponadto wiele owoców i warzyw występujących w naszym kraju są bogate w tę witaminę. Można do nich zaliczyć między innymi ziemniaki, czarną porzeczkę, brokuły, pomidory, natkę pietruszki, truskawki, maliny, kapustę, oraz seler.

Chrupanie jest zdrowe!

Twarde warzywa i owoce pomagają usuwać bakterie odpowiedzialne za powstawanie kamienia nazębnego. Zwiększają także wydzielanie śliny, która je neutralizuje. Warto zatem sięgnąć po jabłka, gruszki, seler oraz marchew. Jednak osoby, które mają słabsze zęby powinny unikać tego typu produktów, aby nie narażać ich na złamanie.

kobieta gryząca marchewkę

Witamina D na nadwrażliwe zęby

Witamina słońca nie tylko pomaga w problemie nadwrażliwych zębów, ale również korzystnie wpływa na wchłanianie wapnia do organizmu. Aby zadbać o jej dobry poziom warto wzbogacając swoją dietę o tłuste ryby. Chodzi tu przede wszystkim o takie gatunki jak: śledź, makrela, tuńczyk, halibut oraz łosoś. Najlepiej spożywać je nie mniej niż 3 razy w tygodniu. Ponadto warto zwrócić uwagę na kakao, kukurydzę oraz żółtko jajka, które również zawierają witaminę D. Reguluje gospodarkę wapniowo-fosforanową oraz odpowiada, za prawidłową mineralizację szkliwa zębów.

danie z łososia. dieta i zęby

Jabłka na oczyszczanie

Jedząc jabłka dbamy i higienę jamy ustnej, pobudzając wydzielanie śliny, która wypłukuje resztki jedzenia z przestrzeni między zębami oraz chroni je przed działaniem cukrów i kwasów. Ponadto owoce te dostarczają naszemu organizmowi cennych składników. Należy jednak przestrzegać kilku wskazówek. Przede wszystkim jabłek nie wolno dzielić na kilka porcji w ciągu dnia – w ten sposób jesteśmy mniej narażeni na próchnicę. Między zjedzeniem owoców, a umyciem zębów powinniśmy odczekać przynajmniej 30 minut, aby uchronić się przed demineralizacją szkliwa. Soki natomiast, ze względu na zawarte w nich cukry, należy pić przez słomkę, aby zmniejszyć kontakt płynu z zębami.

jabłka. dieta i zęby

Zielona herbata hamuje rozwój bakterii

Regularnie pijąc zieloną herbatę zmniejszamy ryzyko zakażenia błony śluzowej. Mają na to wpływ zawarte w niej związki polifenolowe, które hamują rozwój bakterii w jamie ustnej. Co więcej, ze względu na dużą zawartość fluoru, wzmacnia szkliwo i utrudnia powstawanie płytki nazębnej. Ponadto jest doskonała w walce z próchnicą i wszelkimi chorobami przeziębienia. Oczywiście nadmiar zielonej herbaty może mieć negatywne skutki, dlatego należy zachować umiar. Podstawowym napojem powinna być woda mineralna, która wypłucze resztki jedzenia oraz nie pozostawi zbędnego osadu na zębach.

dwie szklanki zielonej herbaty. dieta i zęby

Czego należy unikać

Warto ograniczyć przede wszystkim spożywanie słodyczy, które znacznie przyczyniają się do próchnicy. Na czarnej liście powinny znaleźć się karmelki, krówki czy cukierki do ssania. Tego typu produkty mają wydłużony czas szkodliwego działania cukrów i kwasów, przez co nasze zęby są znacznie dłużej narażone na ich negatywne skutki. Z tego samego względu, nie zaleca się spożywanie białego chleba, makaronu oraz chipsów ziemniaczanych. Cząsteczki tych pokarmów pozostają w szczelinach między zębami, co stwarza dobre warunki do namnażanie bakterii. Nie warto również przesadzać z jedzeniem cytrusów, które chociaż są bardzo zdrowe w nadmiarze szkodzą szkliwu ze względu na wysoką ilość kwasów. Jeśli dbasz o śnieżnobiały uśmiech, unikaj także czerwonego wina, czarnej herbaty oraz kawy, które mają działania silnie barwiące i mogą być trudne do usunięcia.