Kawa, papierosy, herbata, a ich negatywny wpływ na zęby

wpływ używek na zęby

Kawa, papierosy, herbata, a ich negatywny wpływ na zęby

Produkty, które spożywamy maja bezpośredni wpływ na stan naszych zębów. Ożywiając się zdrowo, nie tylko dbamy o naszą figurę i samopoczucie, ale również piękny i zdrowy uśmiech. Są jednak używki, bez których ciężko nam wyobrazić sobie naszą codzienność. Poranek bez filiżanki kawy lub herbaty, czy palenie papierosów jednak negatywnie wpływają na stan naszego uzębienia. Czym więc należy się kierować, aby uniknąć kamienia nazębnego i zachować piękny uśmiech?

Papierosy

Na powstawanie kamienia nazębnego jest narażony każdy z nas. Jego ilość zależna jest od indywidualnych predyspozycji, a mianowicie składu śliny. Osadza się on w szczególności na zębach palaczy. Udowodniono, że już po kilku miesiącach od rzucenia papierosów, stają się one jaśniejsze o kilka tonów. Nikotyna ma bowiem zgubny wpływ nie tylko na nasze serce i płuca, ale przede wszystkim na jamę ustną. Paląc, ryzykujesz takie objawy jak powstawanie przebarwień, żółknięcie zębów oraz liczne choroby przeziębienia. Ponadto nałogowcy są znacznie bardziej narażeni na utratę zębów.

Przede wszystkim dzieje się to z powodu dymu papierosowego, który podrażnia dziąsła. Ponadto przez toksyny stosunkowo zwiększa się ryzyko zachorowania na nowotwory, w tych częściach organizmu, z którymi mają one bezpośredni kontakt. Jeśli palisz, mechaniczne wybielanie zębów nie ma najmniejszego sensu. Przebarwienia z papierosów, są o wiele trudniejsze do usunięcia, gdyż nie znajdują się tylko na wierzchnich, ale również na głębszych warstwach szkliwa. Co więcej, nawet właściwa higiena jamy ustnej nie gwarantuje świeżego oddechu. Zawarte w papierosach substancje smoliste mają więc negatywny wpływ nie tylko na zdrowie naszych zębów, ale również na ich wygląd.

Palenie papierosów elektronicznych nie jest rozwiązaniem. Zawarty w nich tytoń powoduje, niedobór witaminy C, co skutkuje kruchością i łamliwością zębów. Palaczom zaleca się częstsze wizyty u dentysty, używanie odpowiednich płynów oraz pasty. Pomagają one w usuwaniu przebarwień oraz plam, nie niszcząc przy tym szkliwa. Dbając o śnieżnobiały uśmiech należy zerwać z nałogiem lub przynajmniej znacznie ograniczyć ilość wypalanych papierosów.

kobieta przełamująca papierosa na pół

Kawa

Wiele osób nie wyobraża sobie poranka bez filiżanki kawy. Ma ona jednak zły wpływ na biel naszych zębów. Warto więc poznać kilka porad, aby cieszyć się jej aromatem, bez konieczności częstszego odwiedzania gabinetu dentystycznego. Co więcej, niewielu zdaje sobie sprawę, że gorzka kawa nie ma negatywnego wpływu na nasze uzębienie, co więcej ma działanie przeciwpróchnicze. Jednak nie chroni przed powstawaniem przebarwień.

Śnieżnobiały uśmiech może jednak pomóc zachować odpowiednia higiena, a mianowicie używanie past z pirofosforanami, które zapobiegają odkładaniu się nieestetycznej płytki nazębnej. Ponadto dobra kawa arabska zawiera mniej negatywnych substancji. Sposobem jest również picie kawy przez słomkę, co ogranicza kontakt zębów z płynem, chociaż jest to szczególnie niewygodna metoda. Dobrym pomysłem jest umycie zębów po wypiciu aromatycznego napoju, jednak dopiero po upływie 30 minut, aby jeszcze bardziej nie osłabić szkliwa. Warto również dodać do kawy mleko, najlepiej półtłuste, które uzupełni niedobory wapnia.

kobieta trzymająca kubek z kawą

Herbata

Niestety wiele z popularnych herbat pozostawia na zębach nieestetyczne plamy. Prawdą jest natomiast, że jej picie pomiędzy posiłkami, zmniejsza tempo rozwoju próchnicy, pod warunkiem, że nie zawiera cukru. Co ciekawe, herbata zielona znacznie mocniej przebarwia zęby niż odmiana czarna. Nie należy z niej rezygnować, ze względu na pozytywne działanie. Warto jednak pamiętać o codziennej higienie jamy ustnej oraz o usuwaniu w gabinecie dentystycznym osadu z powierzchni szkliwa, średnio co pół roku. Warto również spożywać produkty, które zapobiegają tworzeniu się przebarwień, czyli – jogurty oraz jabłka i gruszki, powodujące zwiększenie ilości produkowanej śliny, oczyszczającej zęby z przebarwień.

herbata na drewnianym stole