Pasty do zębów i ich abrazyjne działanie

pasty do zębów i ich abrazyjne działanie

Pasty do zębów i ich abrazyjne działanie

W codziennej higienie jamy ustnej istotną rolę odgrywają pasty do zębów.  W swoim składzie posiadają wiele substancji – wśród najważniejszych są substancje ścierne i polerujące. W zależności od rodzaju pasty substancje te stanowią 25-50% jej zawartości i decydują o działaniu abrazyjnym (ścierającym) danego produktu. Ważne jest umiejętne dobranie pasty, w przeciwnym razie może wystąpić abrazja zębów.

Pasty do zębów są coraz bardziej udoskonalane, substancje w nich zawarte pozwalają znacznie poprawić oczyszczający efekt mechanicznego usuwania płytki bakteryjnej i osadów – tym samym lepiej dbać o higienę jamy ustnej.

Ważne! Kluczowymi składnikami past do zębów ze względu na rolę, jaką spełniają, są środki ścierne oraz polerujące.

Pasta do zębów, czyli…

Pasta do mycia zębów to środek przeznaczony do utrzymania w czystości zębów, a także jamy ustnej. Rozprowadza się go za pomocą szczoteczki do zębów.

Ważne! Rolą pasty jest usuwanie zanieczyszczeń i nalotów o zróżnicowanym składzie (głównie płytka nazębna) z powierzchni zębów oraz dziąseł.

Zadaniem past jest:

 • przeciwdziałanie rozwojowi próchnicy (zasługa obecności fluoru),
 • zapobieganie chorobom przyzębia,
 • wpływanie na estetykę zębów,
 • odświeżanie oddechu.

Pasty do zębów nie tylko wspomagają oczyszczanie, ponadto:

 • wspomagają efekt bakteriobójczy bądź bakteriostatyczny,
 • ograniczają osadzanie się kamienia nazębnego,
 • działają łagodząco na stany zapalne w obrębie dziąseł,
 • rozjaśniają szkliwo,
 • łagodzą objawy nadwrażliwości zębiny.

Pasta – środki ścierne i polerujące

W zależności od rodzaju pasty środki ścierne stanowią 25-50% jej zawartości. W Polsce do nabycia są głównie produkty, w których wiodącą substancją ścierną jest:

 • węglan wapnia,
 • tlenek krzemu,
 • wodorotlenek magnezu,
 • wodorotlenek wapnia,
 • polimetakrylan bądź hydroksyapatyt – substancje te odgrywają kluczową rolę w procesie czyszczenia: mechanicznie likwidują osad, płytkę nazębną, a także powierzchowne przebarwienia. Ponadto odpowiadają za konsystencję produktu.

Właściwości abrazyjne poszczególnych past do zębów uzależnione są przede wszystkim od wielkości i kształtu znajdujących się w nich substancji ściernych oraz polerujących.

Najlepsze i najbezpieczniejsze dla szkliwa są drobiny o kształcie kulistym oraz wielkości, która nie przekracza 10 mikrometrów. Bezpieczeństwo konkretnych substancji to niezmiernie ważny element – nie pozostają one bez wpływu na tkanki twarde zębów.

Ważne! Abrazja zębów to efekt złego dobrania pasty (wysoki wskaźnik ścieralności RDA) w połączeniu z nieprawidłowym szczotkowaniem.

RDA i REA – stopień ścieralności

RDA (Radioactive Dentine Abrasion) oraz REA (Radioactive Enamel Abrasion) to współczynniki służące określeniu stopnia ścieralności past do zębów. Z ich pomocą oznacza się stopnień, w jakim substancje te wpływają kolejno na zębinę oraz szkliwo.

Ważne! Im wyższe wskaźniki RDA i REA, tym większe jest działanie ścierające pasty do zębów.

Zdaniem dentystów w codziennym dbaniu o higienę zębów w zupełności wystarczy pasta ze współczynnikiem RDA na poziomie 40-70. U osób z nadwrażliwością współczynnik ten powinien być niższy niż 40. Za to w przypadku past przeznaczonych dla palaczy może przekraczać poziom 100.

Wybierając pastę do zębów, należy mieć na uwadze to, że wysoki współczynnik RDA oraz REA nie zagwarantuje ochrony przed próchnicą ani też nie wpłynie na efekt wybielenia.

Ważne! Zbyt długie stosowanie preparatów z wysokim współczynnikiem RDA oraz REA może doprowadzić do uszkodzenia szkliwa i zębiny, czego skutkiem będzie nadwrażliwość zębów.

Udostępnij: