Ortodoncja bezekstrakcyjna

ortodoncja bezekstrakcyjna

Ortodoncja bezekstrakcyjna

Współczesna ortodoncja pozwala na leczenie uzębienia bez konieczności ekstrakcji, jak miało to miejsce wcześniej. Przeprowadzone badania udowodniły, że efekty terapii bezekstrakcyjnej są o wiele lepsze, zwłaszcza w zakresie uzyskania ładnego profilu twarzy. Zatem ortodoncja bez ekstrakcji nie tylko gwarantuje piękny uśmiech, ale pozwala także na zachowanie wszystkich zębów i uzyskanie estetycznego profilu.

Wiele osób bagatelizuje wady zgryzu między innymi z powodu kojarzenia leczenia ortodoncyjnego z koniecznością usuwania zębów.

Ważne! Ortodoncja bezekstrakcyjna wychodzi naprzeciw pacjentom bojącym się usuwania zębów przed założeniem aparatu ortodoncyjnego.

Ortodoncja – dlaczego jest tak ważna?

Ortodoncja to dziedzina stomatologii, która zajmuje się profilaktyką oraz leczeniem:

  • wad zgryzu,
  • wad szczękowo-twarzowych,
  • nieprawidłowości w ustawieniu zębów dzieci, młodzieży oraz dorosłych.

Leczenie ortodontyczne to nie tylko efekty estetyczne, to przede wszystkim zdrowe zęby. Właściwie przeprowadzone leczenie ortodontyczne m.in. uławia higienę jamy ustnej i umożliwia poprawę wymowy.

Ważne! Wady zgryzu to częste źródło zaburzeń podstawowych funkcji jamy ustnej (m.in. gryzienia, przeżuwania, połykania, mowy). W niektórych przypadkach wady zgryzu wpływają na estetykę twarzy i zaburzają jej profil.

Leczenie ortodoncyjne, czyli…

Leczenie wad zgryzu zazwyczaj przebiega w podobny sposób. Po badaniu oraz analizie modeli i zdjęć rentgenowskich lekarz ortodonta ustala plan leczenia, który jest omawiany i uzgadniany z pacjentem. Następnie założony zostaje aparat ortodontyczny. Wizyty kontrolne odbywają się co kilka tygodni, wtedy to ortodonta steruje pracą aparatu, aby ustawiał prawidłowo zęby.

W przypadku jednak, kiedy zęby są zbyt stłoczone, pojawia się problem. Tradycyjne założenie aparatu bardzo często prowadzi do tego, że prostowane zęby wychylają się do przodu, co może powodować ich nieestetyczny wygląd. Gdy stłoczenie zębów jest zbyt duże, to nawet jeśli są zdrowe, muszą zostać usunięte przed rozpoczęciem leczenia ortodoncyjnego.

Ważne! U niektórych pacjentów niestety trzeba usunąć zęby przed leczeniem aparatem ortodontycznym, ale u wielu można temu zapobiec.

Ortodoncja bezekstrakcyjna – charakterystyka

Leczenie tego typu pozwala na wyprostowanie zębów bez konieczności ekstrakcji. Sposobem leczenia bezekstrakcyjnego w przypadku stłoczeń zębowych jest metoda skoordynowanej rozbudowy łuku zębowego (CAD – Coordinated Arch Development). Rozbudowuje się łuki zębowe nie tylko poprzecznie, ale także dotylnie oraz kontroluje się wymiar pionowy, a to wszystko – co istotne – następuje jednocześnie. Aparat przyklejany jest do powierzchni żujących zębów stałych przedtrzonowych i trzonowych. W efekcie leczenia powstają szpary między zębami i zyskuje się przestrzeń na ustawienie stłoczonych zębów, które zajmują miejsce w tzw. przestrzeni neutralnej (gdzie mięśnie warg, języka i policzków są równowagą). Okres stosowania aparatu ortodoncyjnego jest dość krótki (4-5 miesięcy). W trakcie leczenia stosuje się różne aparaty, m.in.: Lip Bumper oraz dystalizator Greenfielda GMD.

Do zalet metody CAD należy:

  • uzyskanie pełniejszego i co za tym idzie, ładniejszego uśmiechu,
  • zdrowe przyzębie, brak recesji dziąsłowych (prawidłowy stan tkanek otaczających zęby),
  • zachowanie całego uzębienia bez konieczności usuwania zębów,
  • pełne uzębienie oraz szerszy łuk stanowi podporę dla policzków i ust, co sprawia, że tkanki miękkie twarzy mają odpowiednią podporę i w efekcie twarz dłużej wygląda młodo.
Udostępnij: