Higiena przestrzeni międzyzębowych

przestrzenie międzyzębowe

Higiena przestrzeni międzyzębowych

Przestrzenie międzyzębowe należą do obszarów jamy ustnej, w których najtrudniej jest utrzymać prawidłową higienę. Nie dość staranne czyszczenie zębów na powierzchniach stycznych prowadzi do powstawania ubytków, które są następstwem zalegania tam resztek pokarmów. Przeczytaj, jak prawidłowo czyścić przestrzenie międzyzębowe.

Higienizacja przestrzeni międzyzębowych jest niezwykle istotna w profilaktyce dbania o zdrowe zęby. Istnieje wiele metod oczyszczania newralgicznych obszarów w jamie ustnej, które pozwalają na utrzymanie prawidłowej higieny.

Prawidłowa higiena to podstawa

Włókna tradycyjnej szczoteczki do zębów nie są w stanie dotrzeć do przestrzeni międzyzębowych, a to właśnie tutaj skupia się najwięcej bakterii.

Bakteryjna płytka nazębna – powstająca nie tylko na zębach, ale także m.in. na dziąsłach, uzupełnieniach protetycznych – powinna być regularnie usuwana.

Ważne! Żyją na niej w symbiozie różne skupiska bakterii odpowiedzialnych za rozwój m.in. próchnicy. Im starsza płytka nazębna, tym silniejsze i bardziej zagrażające zdrowiu zębów bakterie.

W prawidłowym utrzymaniu higieny przestrzeni międzyzębowych pomagają:

 1. Nici dentystyczne

Codzienne stosowanie nici dentystycznych nie tylko chroni zęby przed powstaniem ubytków na powierzchniach stycznych, ale także pozwala zachować w zdrowiu dziąsła.

Przed rozpoczęciem higieny jamy ustnej za pomocą nici dentystycznych należy zapoznać się z ich prawidłowym użyciem – niewłaściwe stosowanie może doprowadzić do uszkodzenia brodawek dziąsłowych.

Procedura czyszczenia nicią:

 • oderwać 40-50 cm nici,
 • oderwany kawałek zawinąć wokół środkowych palców, przytrzymując kciukiem i palcem wskazującym,
 • napiętą nić wsunąć między zęby i ułożyć w kształt litery C,
 • powinna być przesuwana pomiędzy zębami w pionie, także poniżej linii dziąsła.
 1. Wykałaczka

Najlepiej używać wykałaczek wykonanych z miękkiego drewna, o trójkątnym przekroju, które są nasączone fluorem.

Ważne! Wykałaczki poleca się osobom z powiększonymi przestrzeniami międzyzębowymi. Z tej formy czyszczenia powinny zrezygnować osoby, u których brodawka międzyzębowa wypełnia cały obszar międzyzębowy.

Wykałaczka pozwala na pozbycie się w pełni zaległego pokarmu oraz oczyszczenie powierzchni stycznej zębów.

Żeby nie uszkodzić dziąseł podczas higienizacji jamy ustnej, istotne jest, aby prawidłowo stosować wykałaczkę – trzon należy ułożyć na dziąśle, pod nieznacznym kątem w szczęce ostrzem w dół, w żuchwie w górę. Ruch wykałaczki powinien odbywać się w poziomie.

 1. Szczoteczka międzyzębowa

W zależności od kształtu przestrzeni międzyzębowych zaleca się używanie szczoteczki:

 • cylindrycznej,
 • stożkowej,
 • jednopęczkowej.

Szczoteczki cylindryczne i stożkowe stosuje się do oczyszczania m.in.: przestrzeni międzyzębowych, przestrzeni pod przęsłami mostów, zębów zblokowanych.

Szczoteczki jednopęczkowe polecane są przede wszystkim do czyszczenia: furkacji korzeni, okolicy wszczepów, przestrzeni pomiędzy zębami nieprawidłowo ustawionymi w łuku.

Na rynku dostępne są:

 • szczoteczki ręczne,
 • specjalne końcówki do szczoteczek elektrycznych.

W przypadku szczoteczek międzyzębowych i tutaj istotne jest prawidłowe ich używanie:

 • szczoteczkę należy trzymać pod kątem,
 • umieścić w przestrzeni międzyzębowej,
 • wyprostować i przesunąć tak, aby przeszła na wylot,
 • wyciągnąć szczoteczkę.
 1. Irygator

Urządzenie zwane irygatorem za zadanie ma wypłukać resztki pokarmowe, które zalegają w przestrzeniach międzyzębowych, a także w kieszonkach dziąsłowych. Dodatkowo wykonuje masaż dziąseł. Proces ten zachodzi za pomocą specjalnej końcówki oraz wody pod ciśnieniem.

Irygator posiada różnego rodzaju wymienne końcówki, które przeznaczone są do specyficznego czyszczenia (m.in. kieszonek dziąsłowych).

Ważne! Irygator jest niezwykle skuteczny w profilaktyce i leczeniu chorób przyzębia, jak i w oczyszczaniu stałych uzupełnień protetycznych.

 1. Płyn do płukania jamy ustnej

Pomocny w higienie przestrzeni międzyzębowych jest płyn do płukania jamy ustnej. Produkty tego typu zawierają m.in. chlorheksydynę, heksetydynę.

Ważne! Regularne stosowanie płynu do płukania zmniejsza ilość bakterii, a tym samym ogranicza odkładanie się płytki nazębnej.

Udostępnij: