Najczęstsze błędy popełniane przy myciu zębów

mycie zębów

Najczęstsze błędy popełniane przy myciu zębów

Mycie zębów powinno należeć do łatwych czynności, jednakże jak się okazuje – tak nie jest. Większość z nas niewłaściwie czyści zęby i tym samym nie w pełni chroni jamę ustną przed chorobami. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak robić to poprawnie.

Wiele osób myje zęby machinalnie, co skutkuje popełnianiem błędów. Do najczęstszych z nich należą:

Zła technika szczotkowania

Sposób mycia zębów w procesie higieny jamy ustnej jest bardzo istotny. Powinno się czyścić zęby ruchem wymiatającym, dzięki któremu zostają oczyszczone przestrzenie międzyzębowe. Dopełnieniem prawidłowej higieny jest stosowanie ponadto nici dentystycznych, szczoteczki międzyzębowej bądź irygatora.

Zbyt krótkie szczotkowanie

Wiele osób poświęca niedostateczną ilość czasu na mycie zębów. Zęby należy szczotkować każdorazowo przez około 4 minuty.

Zbyt mocne dociskanie szczoteczki

Bakterie w jamie ustnej kumulują się nie tylko na powierzchni zębów, ale również w tkankach miękkich, co zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia infekcji oraz stanów zapalnych. Zbyt mocne dociskanie szczoteczki może niekorzystnie wpłynąć na kondycję dziąseł i spowodować m.in. krwawienie.

Twarda szczoteczka

Większość wybiera do mycia zębów szczoteczki z twardym włosiem, co nie służy prawidłowej higienie jamy ustnej. Szczoteczki tego typu mogą prowadzić do podrażnienia. Szczoteczka powinna mieć miękkie włosie – taki wybór gwarantuje brak podrażnień szkliwa oraz dziąseł. Ponadto myjąc zęby szczoteczką tego typu, masujemy dziąsła, przez co są one lepiej ukrwione.

Źle ustawiona szczoteczka

To, jak podczas mycia zębów jest ustawiona szczoteczka, także ma znaczenie w prawidłowej higienie jamy ustnej. Szczoteczkę należy ustawiać pod kątem 45 stopni. Włosie powinno dotykać miejsca, w którym ząb styka się z dziąsłem. Odpowiednie ustawienie szczoteczki w trakcie mycia zębów pozwoli usunąć cienką warstwę płytki bakteryjnej oraz uniknąć uszkodzenia dziąseł.

Wypłukiwanie pasty

Zazwyczaj wypłukujemy pastę po skończonym szczotkowaniu, co jest nieprawidłowością. Po umyciu zębów powinna na nich pozostać cienka warstwa pasty, bo wraz z nią dostarczamy zębom wapnia oraz fluoru. Nie należy płukać zębów po umyciu, a pod koniec szczotkowanie dokładnie wypluć pastę.

Pomijanie języka oraz dziąseł

Wiele osób zapomina o myciu języka i dziąseł, skupiając się jedynie na zębach. Jest to kolejny błąd popełniany przy myciu zębów. Szczotkowanie powinno odbywać się z dokładnym myciem języka oraz wewnętrznej strony policzków – w tych miejscach także obecne są bakterie. Ponadto należy również delikatnie masować dziąsła.

Zbyt duża ilość pasty do zębów

Używanie dużej ilości pasty zębów wcale nie jest gwarancją idealnej higieny. Wystarczy 1-2 cm pasty na szczoteczce.

Mycie zębów zaraz po jedzeniu

Zanim umyje się zęby po posiłku, należy odczekać 30-45 minut. Należy pamiętać, że w jedzeniu często obecne są kwasy, które rozmiękczają szkliwo. Celem zachowania higieny można po posiłku przepłukać usta zimną wodą bądź płynem do ust bez dodatku alkoholu – wypłucze się resztki jedzenia, a także wpłynie na stymulację produkcji śliny – naturalnej substancji regulującej poziom pH w ustach.

Brak prawidłowej higieny szczoteczki

Wiele osób po umyciu zębów nie oczyszcza starannie szczoteczki do zębów. Pozostałości pasty oraz jedzenia na szczoteczce mogą skutkować wystąpieniem infekcji bakteryjnej i grzybiczej. Szczoteczkę po użyciu należy dokładnie opłukać wodą. Następnie osuszyć papierowym ręcznikiem i odłożyć w pozycji pionowej.

Udostępnij: