Leczenie kanałowe zębów mlecznych

leczenie kanałowe zębów mlecznych

Leczenie kanałowe zębów mlecznych

Wielu rodziców uważa, że leczenie kanałowe mleczaków jest terapią zbyteczną i jedynie przynosi dziecku niepotrzebne cierpienie. Zęby mleczne i tak przecież same wypadną, zaś w ich miejscu pojawią się zdrowe zęby stałe. Czy leczenie kanałowe zębów mlecznych u dzieci ma sens? O tym dowiesz się, czytając poniższy artykuł.

Zgodnie z dzisiejszym poziomem wiedzy medycznej zęby mleczne obowiązkowo należy leczyć i zachować w buzi dziecka do momentu wymiany fizjologicznej na zęby stałe.

Ważne! Przedwczesna utrata zębów mlecznych potrafi być bardzo szkodliwa. W jej wyniku może dojść m.in. do nieprawidłowego wykształcenia zębów stałych, a także wad zgryzu.

Zęby mleczne są zbudowane głównie z cienkiego i słabo zmineralizowanego szkliwa, dlatego też procesy próchnicowe następują w nich znaczniej szybciej oraz gwałtowniej. U dzieci zęby mleczne bardzo szybko przechodzą pierwszą fazę próchnicy, by wejść w drugą, aż stan zapalny dotrze do miazgi.

Leczyć kanałowo czy nie?

Zdaniem specjalistów leczenie kanałowe zębów mlecznych u dzieci jest dobrym rozwiązaniem, pozwalającym uniknąć ich usunięcia. Jednakże proces ten jest możliwy jedynie przy zachowaniu określonych warunków.

Największy problem w leczeniu stanowi sam mały pacjent – dziecku może być trudno zachowywać się spokojnie przez dłuższy czas. A jak wiadomo endodoncja należy do procesów czasochłonnych. Ponadto tak poważny zabieg może być dla dziecka bolesny oraz stresujący.

Istnieją ponadto przeciwwskazania do leczenia kanałowego zębów mlecznych, m.in. wrodzone wady serca, zaburzenia gojenia związane z nieustabilizowaną cukrzycą.

Problem stanowić może także zbyt duża liczba zębów, które wymagają usunięcia.

Ważne! Decyzję o rozpoczęciu leczenia kanałowego zębów mlecznych u dziecka należy bardzo dokładnie skonsultować z lekarzem dentystą.

Leczenie kanałowe – charakterystyka

Leczenie kanałowe zębów mlecznych głównie uzależnione jest od wieku pacjenta, chęci jego współpracy, a także stanu zęba.

Ważne! Dentysta ma do dyspozycji kilka technik przeprowadzenia leczenia. Najczęściej polega ono na dewitalizacji miazgi.

Podczas pierwszej wizyty dochodzi do otwarcia zęba, nerw znajdujący się w środku zostaje posmarowany pastą, która spowoduje jego obumarcie. W trakcie kolejnych wizyt ząb zostaje dokładnie oczyszczony, a dentysta założy na niego silny, bakteriobójczy podkład. Podczas ostatniej wizyty zostaje założone wypełnienie.

Udostępnij: