Profilaktyka zębów pod aparatem ortodontycznym

jak dbać o zęby pod aparatem ortodontycznym

Profilaktyka zębów pod aparatem ortodontycznym

Nie zawsze Natura obdarza prostymi zębami. Bardzo często, by uzyskać idealny uśmiech, potrzebna jest korekta uzębienia za pomocą aparatu ortodontycznego. Elementy aparatu zasłaniają znaczną część powierzchni zębów, co utrudnia higienę jamy ustnej, ułatwiając m.in. rozwój próchnicy, a także stanów zapalnych dziąseł. Chcesz wiedzieć, jak dbać o zęby pod aparatem ortodontycznym? Przeczytaj poniższy tekst.

Niezmiernie istotne jest to, aby przed założeniem aparatu ortodontycznego, a także w trakcie jego noszenia – zęby były zdrowe.

Ważne! Nawet niewielkie ognisko zmian próchnicowych może spowodować powstanie rozległego ubytku i doprowadzić do zniszczenia zęba.

Jak zapobiegać próchnicy, nosząc aparat ortodontyczny?

Dokładna higiena jamy ustnej w trakcie leczenia ortodontycznego to podstawa. Należy pamiętać, że aparat stały (zwłaszcza jego elementy, które przyklejone są do szkliwa) ułatwiają magazynowanie płytki nazębnej oraz resztek pokarmowych. Nieusunięta płytka bakteryjna powoduje często demineralizację szkliwa. Powstają białe plamy próchnicowe – odwapnienie szkliwa, które przy niedostatecznej higienie jamy ustnej tworzy się wokół elementów aparatów stałych, m.in. zamków, pierścieni, ponadto w okolicy przyszyjkowej zębów.

Zatem jak dbać o zęby z aparatem ortodontycznym, aby skutecznie uchronić się przed próchnicą? Przede wszystkim pacjent powinien kontrolować ilość płytki nazębnej i ją odpowiednio eliminować:

  • Zalecane jest wykonanie zabiegów higienizacyjnych, jak m.in. skaling, które pomogą w utrzymaniu higieny. Dodatkowo przeprowadza się fluoryzację i wspomaga preparatami wapnia.

Ważne! Na rynku są dostępne specjalne szczoteczki ortodontyczne służące do kontroli ilości płytki.

  • Stosowanie odpowiedniej ortodontycznej pasty do zębów (najlepiej z fluorem).
  • Ograniczenie spożycia cukrów.

Leczenie stomatologiczne przy założonym aparacie ortodontycznym

W przypadku pojawienia się zmian próchnicowych, leczenie zachowawcze przebiega klasycznie – opracowuje oraz wypełnia się ubytek. W przypadku, gdy dostęp do zmienionego chorobowo obszaru jest utrudniony (m.in. przez zamontowaną część aparatu), stomatolog bądź ortodonta zdejmuje konkretny element w celu przeprowadzenia prawidłowego leczenia stomatologicznego.

Ważne! Po założeniu aparatu ortodontycznego pacjent powinien kontrolować stan higieny oraz uzębienia u stomatologa prowadzącego przynajmniej raz na 3 miesiące.

Udostępnij: