Nadwrażliwość zębów: objawy, leczenie

nadwrażliwość zębów

Nadwrażliwość zębów: objawy, leczenie

Nadwrażliwość zębów jest coraz częstszym przypadkiem dotykającym wiele o osób. Objawia się przeszywającym bólem podczas spożywania zimnych lub gorących napojów. Przyczyną jest wnikanie drobinek jedzenia lub zimnego powietrza do kanalików zębowych, które znajdują się na powierzchni zębiny. Nie dochodzi do tego w przypadku, gdy żeby są szczelnie pokryte szkliwem.
Uszkodzone tkanki osłaniającej zębinę powoduje ból podczas jedzenia i picia o skrajnych temperaturach. Nawet najdelikatniejszy podmuch powietrza, przyczynia się do nieprzyjemnego uczucia, które znacznie może utrudnić nam funkcjonowanie. Nie należy jednak rezygnować ze spożywania ulubionych produktów. Wystarczy odpowiednio zadbać o zęby, podczas codziennej pielęgnacji.

Co powoduje nadwrażliwość zębów?

Jednym z najczęstszych powodów nadwrażliwości zębów są mechaniczne uszkodzenia szkliwa. Dzieje się tak w przypadku zbyt mocnego szczotkowania, szczególnie, gdy używamy szczoteczki z twardym włosiem. Należy więc dostosować ją tak, aby nie podrażniała naszych zębów i dziąseł podczas codziennej pielęgnacji. Również negatywny wpływ ma nawyk zgrzytania zębami. Tym sposobem powłoka ściera się, co prowadzi do odsłonięcia zębiny, znajdującej się bezpośrednio pod nim. Ponadto tego rodzaju ból może skutkować również zapaleniem dziąseł – w szczególności, jeśli są one zaczerwienione i osłabione. Także przeziębienie, które powoduje ich recesję może przyczynić się do odsłonięcia zębiny. Należy również kontrolować ilość osadzającego się kamienia, który wciskając się pod zęby, odsłania szyjkę oraz zwiększa wrażliwość na ból.

mężczyzna w łazience szczotujący zęby, nadwrażliwość zębów

Jak temu zaradzić?

W tym wypadku szczególnie ważna jest codzienna pielęgnacja. Należy obowiązkowo myć zęby rano i wieczorem, a w najlepiej po każdym posiłku. Ponadto warto pamiętać o odpowiedniej technice, a mianowicie szczotkowanie ruchami wymiatającymi w kierunku od dziąsła do korony zębów. Mycie w kierunku poziomym sprzyja uszkadzaniu dziąseł oraz odsłanianiu szyjek zębowych. Ponadto należy używać pasty o niskim poziomie ścieralności- 30 RDA (wskaźnik ścieralności). Nie wszystkie produkty dostępne na rynku posiadają takie oznaczenia. Można jednak określić wskaźnik rozcierając odrobinę pasty w palcach – odpowiednia charakteryzuje się niewyczuwalnymi drobinkami.

Ponadto dobra pasta powinna zawierać dużą ilość fluoru zamykającego kanaliki nazębne. Związki potasu zmniejszają wrażliwość zakończeń nerwowych na bodźce bólowe. Dobrym pomysłem są również płyny do płukania ust, które chronią szkliwo, ale również zapewniają świeży oddech, ponieważ dopierają do miejsc trudnodostępnych. Należy też odczekać z pielęgnacją po zjedzeniu cytrusów oraz piciu napojów gazowanych lub soków. Na początku powinno się wypłukać jamę ustną woda lub płynem z fluorem, a następnie przejść do czyszczenia mechanicznego.

pasta do zębów rozlana w formie serca, nadwrażliwość zębów

Jeśli domowe sposoby nie działają

Niestety, w niektórych przypadkach nadwrażliwość jest spowodowana zmianami chorobowymi. Dzieje się tak, gdy szkliwo jest szczególnie zniszczone, lub gdy dziąsła odsłoniły szyjki zębowe. Należy wtedy udać się do stomatologa, który zaleci pokrycie zębów preparatem z fluorem, tworzącym warstwę ochronną. Możliwe jest również użycie szkliwa w płynie, dostarczającego wapń i fosforany o wysokim stężeniu. Tym samym wspomaga remineralizację powłoki oraz neutralizuje kwasy produkowane przez bakterie. Szczególnie pomocne jest przy dużych ubytkach, gdyż pokrywa szczególnie wrażliwe miejsca, skutecznie izolując zakończenia nerwowe.

Ponadto możliwe jest również znieczulenie zębiny, poprzez pokrycie jej specjalnym materiałem. Tego typu zabieg działa przez kilka miesięcy. W skrajnych przypadkach odkrytych korzeni możliwy jest przeszczep dziąseł, tym samym zakrywając jego odkrytą cześć. Jedynym przeciwwskazaniem jest palenie papierosów, bądź zaburzona odporność. Niestety zabiegi te muszą być powtarzane co pewien okres, gdyż żadna z metod nie gwarantuje ulgi na dłużej niż kilka miesięcy. Dlatego tez tak ważne jest zastosowanie się do kilku istotnych rad.

kobieta na fotelu dentystycznym, nadwrażliwość zębów

Jak się uchronić przed nadwrażliwością?

W przypadku niewłaściwego sposobu odżywiania i pielęgnacji zębów, nadwrażliwość może powrócić. Warto zatem przestrzegać zasad, dzięki którym nasze zęby pozostaną silne i zdrowe. W lecie warto pić zimne napoje używając słomki, co zmniejsza kontakt płynów z zębami. Należy również ograniczyć produkty, które powodują wzrost kwasowości śliny oraz demineralizacje szkliwa. Na pękanie szkliwa wpływa obgryzanie paznokci, gryzienie ołówka, długopisu bądź innych twardych przedmiotów. Należy również uważać na kwaśny odczyn, który przyczynia się do „trawienia” naszych zębów i demineralizacji. Watro więc ograniczyć cytrusy, napoje gazowane, piwo, czerwone wino oraz sok żurawinowy i sos winegret. Ubytki w glazurze powoduje również jedzenie zimnych oraz słodkich potraw. Negatywnie na stan uzębienia wpływa oczywiście palenie papierosów, które sprzyja stanom zapalnym dziąseł.

kobieta w mieście, latem, pijąca shake'a, nadwrażliwość zębów