Odchudzanie a zęby, czyli zanim zaczniesz dietę

odchudzanie a zęby

Odchudzanie a zęby, czyli zanim zaczniesz dietę

Osoby, które decydują się na odchudzanie, nierzadko zapominają, że drastyczne zmiany w diecie mają negatywny wpływ na zęby. Piękny i zdrowy uśmiech jest wynikiem nie tylko właściwej pielęgnacji, ale przede wszystkim odpowiedniego sposobu odżywiania. Należy więc pamiętać o zbilansowaniu posiłków w taki sposób, aby zawierały wszystkie mikroelementy potrzebne zachowania zdrowych i pięknych zębów.

Podczas odchudzania, zwykle ograniczamy ilość spożywanych posiłków. Jeżeli robimy to bez konsultacji z dietetykiem, istnieje możliwość, że nie dostarczymy organizmowi potrzebnych witamin. Może to źle wpłynąć na jakość naszych zębów. Warto poznać produkty, których spożywanie zapewni nam piękny uśmiech i szczupłą sylwetkę.

Nie zapominaj o tłuszczach

Osoby, które przechodzą na dietę, w szczególności ograniczają ilość spożytych tłuszczów. Niestety ich niedobór negatywnie wpływa na jakość naszych zębów. Niektóre z witamin nie mogą być syntezowane w organizmie, dlatego też powinno się je dostarczać z pożywieniem. Wiele z tych, które są niezbędne do przebiegu procesów biochemicznych, rozpuszcza się w tłuszczach. Są mini między innymi witamina A, która pomaga w podczas zapalenia dziąseł. Odpowiada za prawidłowy rozwój szkliwa oraz mineralizację zębów. Jej niedobór obniża odporność i zwiększa ryzyko powstawania infekcji w jamie ustnej. Witamina D natomiast odpowiada, za zdrowe i mocne zęby. Najlepiej rozpuszcza się w oleju, dlatego na jej niedobór szczególnie narażone są osoby przebywające na diecie. W ten sam sposób wchłaniana jest również witamina K, która chroni przed osteoporozą kości, próchnicą zębów, jak również czyni je mocnymi, zapobiegając kruszeniu. Bogate w nią są zielone warzywa, szczególnie cenione w diecie odchudzającej.

oliwa, awokado, orzwchy, migdały, łosoś

Zadbaj do odpowiednią ilość wapnia

O mocnych zębach w szczególności decyduje wapń. Warto więc wzbogacić dietę o produkty mleczne, które nie tylko wpłyną pozytywnie na nasze kości, ale zadbają o piękny uśmiech. Jego zapotrzebowanie zależy od indywidualnych czynników: wieku, płci, wzrostu oraz stanu fizjologicznego. Jest to o tyle istotne, gdyż nadmiar może powodować zaburzenia w oddychaniu oraz pracy serca, natomiast długotrwałe przyjmowanie skutkuje powstawaniem kamieni nerkowych.

kobieta pijąca szklankę mleka

Ostrożnie z owocami

Dieta odchudzająca bogata w owoce, może mieć negatywny wpływ na nasze szkliwa. Zbyt duża ilość cytrusów ma na nie zły wpływ, ze względu na silną kwasowość. Zęby stają się tym samym bardziej podatne na działanie bakterii. Zbyt duża kwasowość śliny może również wpływać na nadwrażliwość, powodując silny ból. Warto też pamiętać, aby nie szczotkować zębów, zaraz po zjedzeniu owoców, lub wypiciu soku. Może to znacznie osłabić ich kondycję. Wystarczy przed myciem wypłukać jamę ustną czystą woda.

szklanka soku pomarańczowego i pomarańcze

Sprzymierzeniec w walce śnieżnobiały uśmiech

Niektóre produkty są zarówno cenione w diecie, jak i pozytywnie wpływają na jakość naszego uśmiechu. W wybielaniu mogą pomóc na przykład jabłka, kalafior, seler oraz marchew. Przede wszystkim oczyszczają one zęby z osadu, jak również zwiększają produkcję śliny, która zapobiega tworzeniu płytki nazębnej. Również nasze rodzime truskawki, dzięki dużej ilości kwasu maleinowego, przyczyniają się do rozjaśnienia koloru zębów. Takie samo działanie ma również bromelainiena zawarta w ananasie. Oprócz usuwania przebarwień, pomaga w walce z próchnicą. Warto zatem sięgnąć po te produkty, ponieważ nie tylko przyczynią się do spadku wagi, ale również zatroszczą się o nasze zdrowie.

kobieta jedząca truskawkę

Udostępnij: