Korony protetyczne – rodzaje i charakterystyka

korony protetyczne, wizyta u dentysty

Korony protetyczne – rodzaje i charakterystyka

Korony należą do stałych uzupełnień protetycznych. Korona protetyczna zęba zazwyczaj nakładana jest na naturalny korzeń zęba, po wcześniejszym leczeniu kanałowym i wykonanym wkładzie koronowo – korzeniowym.

Zadaniem korony protetycznej zęba jest całkowite przykrycie zęba, który jest uszkodzony. Ponadto korona pełni również funkcję wzmacniającą oraz ochraniającą.

Uzupełnienie protetyczne tego typu pozwala na odbudowanie zębów, które uległy znacznemu zniszczeniu w wyniku m.in. próchnicy bądź złamania. Stanowią odpowiednie rozwiązanie w sytuacji, gdy korony zęba nie można już zrekonstruować za pomocą materiału kompozytowego.

Zalet koron protetycznych jest wiele, do najważniejszych należy:

  • odtwarzanie prawidłowego kształtu, funkcji i koloru zęba
  • zapewnienie wytrzymałości mechanicznej zęba
  • zapewnienie estetyki zęba

Korony protetyczne – rodzaje

Wśród uzupełnień protetycznych, jakim są korony wyróżnia się kilka rodzajów. Różnią się one estetyką oraz wytrzymałością.

  • Korona protetyczna na metalu – podbudową korony jest metal, na który następnie napalona zostaje porcelana. Najczęściej stosowane materiały do podbudowy korony to stopy metali nieszlachetnych (m.in. chromo – kobalt), a także metali szlachetnych (m.in. stopy złota).

Ważne! Korona tego typu stanowi najpowszechniejszą grupę, przez wzgląd na swoje właściwości oraz cenę.

  • Korona protetyczna pełnoceramiczna – korony jednolicie ceramiczne to obecnie najnowocześniejsze, najbardziej estetyczne, jak i biozgodne uzupełnienie protetyczne. Stosuje się je najczęściej do uzupełnień zębów przednich. Zabezpieczają je na wiele lat, pod warunkiem, że są dobrej jakości oraz zostały prawidłowo wykonane. Koronę wykonuje się z napalonej warstwowo porcelany (bez wewnętrznego nośnika metalowego). Ten rodzaj korony ma w swojej budowie co najmniej trzy warstwy porcelany: pierwsza imituje zębinę, druga imituje szkliwo, zaś trzecia (będąca na samym wierzchu) nadaje koronie gładkość oraz połysk. Korona pełnoceramiczna nie wywołuje reakcji alergicznych i jest bardzo dobrze tolerowana przez organizm.

Ważne! Korona tego typu charakteryzuje się małą podatnością na odkładanie płytki nazębnej.

Korona protetyczna ceramiczna gwarantuje doskonały efekt estetyczny, zbliżony do efektów optycznych naturalnego uzębienia: odtworzenie cech przezierności szkliwa, transparencji zębiny, transparencji naturalnych refleksów świetlnych

Ważne! Do wykonania koron pełnoceramicznych stosuje się wiele materiałów i technik. Różnią się one właściwościami mechanicznymi i optycznymi (wszystko uwarunkowane jest indywidualnymi potrzebami pacjenta).

  • Korona protetyczna cyrkonowa – przeznaczona do stosowania zarówno na zębach przednich, jak i bocznych. Pokrywa w całości koronę zęba. Korona cyrkonowa jest wykonana z tlenku cyrkonu (nazywanego cerkonem). Korony tego rodzaju wykonuje się, wycinając je komputerowo z cyrkonowego bloczka systemem CAD/CAM, co gwarantuje wyjątkową dokładność, idealne przyleganie po zastosowaniu oraz dużą wytrzymałość.

Ważne! Poleca się ją zwłaszcza pacjentom mającym wysoki przebieg wargi górnej podczas uśmiechu.

  • Korona protetyczna elastyczna – wykonana jest z materiałów termoplastycznych o wysokiej homogeniczności, odpornych na zginanie.

Ważne! Korony elastyczne polecane są osobom z alergią na metale.

  • Korony protetyczne kompozytowe – stosowane są jako rozwiązanie tymczasowe.

Ważne! Stosuje się je u osób, u których nie jest możliwe założenie koron porcelanowych.

  • Korony mocowane na implantach – korony mocowane na implantach należą do rzadkich zabiegów (przez wzgląd na sposób mocowania). Mowa o przypadkach, gdy pacjent nie ma własnego uzębienia, na którym można by było zamocować koronę.

Na implancie mocuje się korony na podbudowie metalowej lub cyrkonowej. W ten sposób uzupełnia się pojedyncze braki zębowe. W sytuacji rozleglejszych braków, stosuje się mosty i protezy przykręcane do implantów.

Ważne! Korona protetyczna jest wygodnym i estetycznym rozwiązaniem protetycznym, dobrze tolerowanym przez pacjentów.

Udostępnij: