Nowoczesne leczenie endodontyczne – skuteczne, bezbolesne, jednoetapowe

nowoczesne leczenie edodontyczne, wizyta u dentysty

Nowoczesne leczenie endodontyczne – skuteczne, bezbolesne, jednoetapowe

Endodoncja (leczenie kanałowe) dotyczy leczenia chorób miazgi zęba oraz tkanek okołowierzchołkowych. Należy ona do najtrudniejszych metod leczenia w stomatologii zachowawczej. Do tej pory wiązała się z przykrymi odczuciami pacjenta, jak i niepewnymi wynikami leczenia. Obecnie, dzięki rozwojowi stomatologii, leczenie endodontyczne stało się o wiele prostsze.

Postęp, jaki dokonał się w leczeniu kanałowym, a także znieczuleniu, pozwala lekarzom oraz pacjentom spojrzeć inaczej na tę trudną procedurę medyczną. Nowoczesny sprzęt, urządzenia oraz wiedza stomatologów pogłębiana na kursach specjalizacyjnych umożliwiają uzyskanie dobrych efektów leczenia, komfort oraz bezbolesność zabiegów endodontycznych.

Leczenie kanałowe pozwala na zachowanie „chorego” zęba w jamie ustnej bez potrzeby usuwania go. Leczony kanałowo ząb, chociaż jest martwy, służy bez żadnych dolegliwości długie lata, spełniając swoje dotychczasowe funkcje.

Ważne! Żaden zabieg nie zastąpi naturalnego zęba, dlatego tak istotne jest, aby leczyć kanałowo każdy ząb, który tego wymaga.

Leczenie kanałowe – sprzęt

Ta forma leczenia wymaga profesjonalnego sprzętu, w którego skład wchodzi: specjalistyczny mikroskop operacyjny, elektroniczny endometr, maszynowe narzędzia służące do opracowywania kanałów oraz radiowizjografia (cyfrowy aparat rentgenowski).

Ważne! Urządzenia pozwalają na wgląd do wnętrza komory zęba oraz kanałów. Ponadto pozwalają na dokładne określenie długości kanału.

Leczenie kanałowe – procedura

Na podstawie zdjęcia RTG stomatolog określa, jakie kroki należy podjąć dalej. Nowoczesne leczenie endodontyczne jest przede wszystkim zabiegiem bezbolesnym – po wykonaniu znieczulenia, stomatolog zakłada na chorym zębie gumowy separator (osłona nazywana koferdamem). Dzięki tej osłonie ślina, zawierająca bakterie, nie dostaje się do otwartego zęba.

Kolejnym etapem jest usunięcie próchnicy i odsłonięcie ujścia kanałów. Znieczulenie umożliwia szybkie oczyszczenie kanałów z miazgi. Zabieg przeprowadzany jest pod kontrolą mikroskopu endodontycznego, który pozwala zobaczyć w powiększeniu kanał na całej jego długości. Urządzenie, zwane endometrem, sprawdza głębokość kanałów. Gdy kanały są udrożnione, a miazga jest zdrowa, przeprowadzana jest sterylizacja wnętrza zęba (w przypadku zaatakowania przez bakterie jest poddawana wyjałowieniu). Do sterylizacji używany jest podchloryn sodowy w stężeniu nieszkodliwym dla zdrowia.

Kolejnym etapem jest wypełnienie kanałów. Jest to niezmiernie trudna, a także wymagająca precyzji procedura – kanały muszą być dokładnie wypełnione, by mogły być szczelne. Dzięki temu do wnętrza zęba (zwłaszcza do jego wierzchołka) nie będą przedostawały się bakterie. W leczeniu stosuje się specjalne, podgrzane wypełnienie. Jednym z bardziej popularnych jest gutaperka (materiał nierozpuszczalny, obojętny dla tkanek, charakteryzujący się dużą plastycznością, dzięki czemu idealnie dopasowuje się do nieregularnej powierzchni kanału). Chcąc zwiększyć cechy gutaperki, zostaje ona podgrzana, by jeszcze szczelniej mogła wypełnić wnętrze zęba.

Ważne! Zaaplikowana przez dentystę masa wcieka we wszystkie zakamarki zęba – pozwala to na idealną szczelność.

Po wypełnieniu zęba należy jeszcze raz wykonać prześwietlenie, które pozwoli stwierdzić, czy ząb został dobrze wyleczony.

Ważne! Nowoczesna metoda leczenia endodontycznego pozwala na całkowite wyleczenie zęba już podczas jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym.

Udostępnij: