Wypełnienie zęba – jakie najlepsze?

wypełnienie zębów

Wypełnienie zęba – jakie najlepsze?

Pacjent w gabinecie dentystycznym ma obecnie spory wybór co do rodzaju plomby – na rynku istnieją różne rodzaje wypełnień zęba. Istotne jest, aby wybrać takie, które będzie trwałe i nie będzie się zużywało w trakcie codziennych czynności (m.in. gryzienia), a także będzie idealnie przylegało do zęba. Podpowiadamy, jakie wypełnienie zęba jest najlepsze.

Przy wyborze plomby liczy się jej trwałość, ale także walory estetyczne.

Wypełnienia dzielą się na:

  • Wykonane laboratoryjnie – trwałe, ale mało estetyczne;
  • Wykonane w gabinecie stomatologicznym – mniej trwałe, ale tańsze od laboratoryjnych i często również bardziej estetyczne. Do plomb tego rodzaju zalicza się kompozyty światło- oraz chemoutwardzalne oraz amalgamaty.

Najpopularniejsze kompozyty

Najczęściej stosowanym wypełnieniem zęba jest kompozyt – plomba zrobiona z tworzywa sztucznego. Jego zaletą jest estetyka i możliwość dopasowania kolorem do szkliwa pozostałych zębów. Plomby tego rodzaju wykorzystuje się w leczeniu zębów przednich (są niewidoczne).

Ważne! Wadą wypełnienia zęba kompozytem jest krótka trwałość materiału (3-10 lat).

Kompozyty ponadto:

  • mają tendencję do przebarwiania się w skutek spożywania m.in. kawy, herbaty;
  • w przypadku dużych wypełnień nie są wolne od pojawiających się z czasem pęknięć.

Wypełnienia trwałe

Pacjenci, którzy przedkładają trwałość nad estetykę, powinni wybrać:

  • wypełnienia amalgamatowe – mają ciemną barwę, zazwyczaj stosuje się je do wypełnień zębów tylnych.

Niegdyś tego rodzaju plomby zawierały niewielkie ilości rtęci (substancji toksycznej, mogącej wywołać choroby przewlekłe). Obecnie agencje zdrowia publicznego donoszą, że amalgamaty są w pełni bezpieczne, a wszelkie powiązania wypełnień z chorobami są bezpodstawne.

Ważne! Dzisiaj stosowane wypełnienia amalgamatowe pozbawione są rtęci. Są to tzw. amalgamaty bez fazy gamma 2, wysokomiedziowe.

  • wypełnienia ze stopu złota – idealnie nadają się do dużych ubytków. Charakteryzują się biokompatybilnością (idealnie integrują się z tkankami, nie dając reakcji alergicznych), właściwościami bakteriostatycznymi (hamują rozwój bakterii) oraz trwałością (do 20 lat). Niestety należą do jednych z najdroższych rodzajów wypełnień ubytków zęba.

Wypełnienia nowoczesne

Do najnowocześniejszych plomb zalicza się:

  • inlay;
  • onlay;
  • inlay – onlay.

Wypełnienia inlay i onlay są estetycznymi wypełnieniami w koronie zęba.

Ważne! Mają zastosowanie w przypadku dużych ubytków zębowych. Charakteryzuje je trwałość, estetyczność, odporność na ścieranie.

Wypełnienia tego typu pozwalają dokładnie zrekonstruować kształt anatomiczny (guzki, bruzdy punktów stycznych między zębami). Wykonuje się je w pracowni protetycznej po uprzednim pobraniu wycisków od pacjenta. Materiałem, z którego najczęściej są tworzone, jest stop złota lub porcelana.

Wypełnienia inlay – onlay (wkłady – nakłady) są polecane przy dużych ubytkach zębów bocznych. Pod ten rodzaj plomb preparuje się całą powierzchnię żującą zęba.

Ważne! Rodzaj wypełnienia dopasowany do potrzeb, jak i oczekiwań pacjenta najlepiej doradzi lekarz dentysta.

Udostępnij: