Bruksizm i jego wpływ na zęby

bruksizm

Bruksizm i jego wpływ na zęby

Bruksizm jest fizjologiczną reakcją organizmu na stres. Przypadłość objawia się mocnym zaciskaniem szczęk oraz zgrzytaniem zębów. Może pojawić się w ciągu dnia bądź tylko w nocy. Choroba ma wpływ nie tylko na zdrowie zębów, ale także na kondycję stawów skroniowo-żuchwowych. Prowadzi do nawracających bólów (m.in. głowy, stawów, pleców). Dowiedz się, co powoduje bruksizm i jak go rozpoznać?

Bruksizm najczęściej dotyka introwertyków i osoby odbierane przez otoczenie jako opanowane. Choroba wywołana jest silnymi emocjami oraz lękami wynikającymi z długotrwałego oraz nadmiernego stresu.

Ważne! Udowodniono, że osoby zgrzytające zębami o wiele rzadziej zmagają się z innymi chorobami wywołanymi stresem, m.in. wrzodami żołądka, zespołem jelita wrażliwego.

Co to jest bruksizm?

Bruksizm to mimowolne zaciskanie szczęk i zgrzytanie zębami. Schorzenie uważa się za jedną z najczęściej występujących, nieprawidłowych, utrwalonych, szkodliwych reakcji żuchwy, powtarzanych często oraz nieświadomie.

Ważne! Na bruksizm cierpią zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci.

Choroba w następstwie prowadzi do uszkodzenia nie tylko zębów, ale całego zgryzu. Ponadto może także powodować zmianę rysów twarzy w skutek przesunięcia zgryzu.

Bruksizm należy do najbardziej szkodliwych zaburzeń, mających destrukcyjny wpływ na układ stomatologiczny. Najczęściej przypadłość występuje nocą, gdy chory nie jest świadomy i nie może panować nad swoimi zachowaniami.

Objawy

Charakterystycznym symptomem schorzenia jest uczucie dużego napięcia i niemożności otworzenia szczęki po przebudzeniu. Zaburzenie ma dwa rodzaje:

  • Bruksizm dzienny (centryczny) – objawia się zaciskaniem szczęk ze znaczną siłą.
  • Bruksizm nocny (ekscentryczny) – charakteryzuje się mimowolnym zaciskaniem szczęk oraz zgrzytaniem zębami.

Ponadto wyróżnia się bruksizm pierwotny (idiopatyczny) i wtórny (jatrogenny) – oba typy mogą pojawić się u pacjentów leczonych farmakologicznie w związku z zaburzeniami snu, a także z przypadłościami psychicznymi oraz neurologicznymi.

Do objawów oraz następstw bruksizmu należą m.in.:

  • ból twarzy,
  • ból głowy,
  • ból i sztywność żuchwy oraz otaczających ją mięśni,
  • zakłócenia snu,
  • szczękościsk,
  • odsłonięcie szyjek zębów,
  • ścieranie się zębów.

Jak rozpoznać chorobę?

Schorzenie nie jest łatwo zdiagnozować. Zazwyczaj występuje w nocy, gdy osoba jest nieświadoma swoich zachowań. Zaciskanie szczęk jest czynnością mimowolną, świadomość mocnego zaciskania objawia się z reguły, gdy pojawi się nagły ból lub uczucie mocnego ucisku. Dopiero w takiej sytuacji osoba orientuje się, że zbyt mocno zaciskała szczęki.

Następstwa, leczenie

Jednym z następstw choroby jest ścieranie zębów, co prowadzi nie tylko do zmiany ich wyglądu, ale także wywołuje nadwrażliwość oraz może skutkować ubytkami w uzębieniu.

Leczenie bruksizmu przebiega na różnych płaszczyznach. Przede wszystkim potrzebna jest konsultacja ze stomatologiem, który dostosuje odpowiednie nakładki na zęby bądź szyny. Celem tego działania jest zmniejszenie uczucia zaciskania oraz zgrzytania zębami.

Istotne są także zabiegi, które obejmują relaksację i masaże rozluźniające żuchwę oraz żwacze, jak również higiena snu.

Ważne! Uszkodzenia zębów i zgryzu wywołane bruksizmem można odwrócić tylko  leczeniem stomatologicznym oraz ortodontycznym.     

Udostępnij: