Dlaczego warto codziennie nitkować zęby

dlaczego warto codziennie nitkować zęby, nitkowanie zębów

Dlaczego warto codziennie nitkować zęby

Przestrzenie międzyzębowe to miejsca w jamie ustnej, w których najtrudniej jest utrzymać prawidłową higienę. Jeżeli resztki pokarmu oraz płytki nazębnej nie zostaną usunięte z przestrzeni zębowych, to po pewnym czasie rozpoczyna się proces demineralizacji szkliwa i nieodwracalny proces próchnicowy. Dlatego nitkowanie zębów w codziennej higienie jamy ustnej jest tak istotne.

Włókna tradycyjnej szczoteczki do zębów nie są w stanie dokładnie oczyścić przestrzeni międzyzębowych, w których skupia się najwięcej bakterii. W celu usunięcia płytki nazębnej pomiędzy zębami, a także poniżej linii dziąseł (miejsce, gdzie ząb styka się z dziąsłem) warto użyć nici dentystycznej.

Nitkowanie zębów

Codzienne stosowanie nici dentystycznych ochrania zęby przed powstaniem ubytków (powierzchnie styczne) oraz pozwala zachować w zdrowiu dziąsła.

Ważne! Od 12 – go roku życia raz dziennie przed umyciem zębów powinno czyścić się przestrzenie między zębami za pomocą nici dentystycznej.

Przed rozpoczęciem nitkowania należy zapoznać się z prawidłowym użyciem nici dentystycznej (nieprawidłowa technika może doprowadzić do uszkodzenia brodawek dziąsłowych).

Zasady prawidłowego nitkowania zębów:

  • Należy zachować delikatność – zbyt agresywne nitkowanie może doprowadzić do uszkodzenia dziąsła.
  • Oderwać 40 – 50 cm nici i zawinąć wokół środkowych palców przytrzymując kciukiem i palcem wskazującym.
  • Napiętą nić wsunąć między zęby i ułożyć w kształt litery C.
  • Powinna być przesuwana pomiędzy zębami w kierunku pionowym, także poniżej linii dziąsła.
  • Należy pamiętać o tylnej stronie ostatnich zębów.
  • Zachować regularny rytm, aby nie pominąć żadnego zęba.

Na początku nitkowania może pojawić się krwawienie, które powinno jednak szybko ustąpić. W przypadku utrzymywania się dolegliwości przez kilka dni należy zasięgnąć opinii dentysty – krwawienie może być objawem choroby dziąseł.

Ważne! Najlepsze są nitki woskowane, najłatwiejsze i najprzyjemniejsze w użyciu.

Udostępnij: