Zabiegi przeprowadzane w ramach chirurgii stomatologicznej (m.in. ekstrakcja zęba mądrości) nie należą do przyjemnych. Chirurg stomatologiczny spośród wszystkich specjalistów wzbudza chyba największy lęk u pacjentów. Dowiedz się, czym się zajmuje.
Chirurgia stomatologiczna jest dziedziną medycyny zajmującą się leczeniem operacyjnym jamy ustnej oraz obszarów jej przyległych (m.in.: szczęki, żuchwy, języka).
Ważne! Oprócz chirurgii stomatologicznej istnieje często z nią mylona chirurgia szczękowa. Te dziedziny nie zajmują się tym samym – chirurgia stomatologiczna ma węższy zakres zarówno pod względem obszaru ciała, którym się zajmuje, jak i rodzajów zabiegów.
W wielu przypadkach dla przywrócenia pacjentowi zdrowia jamy ustnej chirurgia stomatologiczna wspomaga m.in.: chirurgów szczękowych, protetyków lub stomatologów ogólnych.
Chirurg stomatologiczny, czyli…
Chirurg stomatologiczny ma przygotowanie stomatologiczne uzyskane na kierunku lekarsko-dentystycznym oraz ukończoną specjalizację: chirurgia stomatologiczna. Posiada szczegółową wiedzę na temat:
- chorób twarzoczaszki,
- tkanek miękkich twarzy,
- jamy ustnej,
- szyi.
Zajmuje się ponadto schorzeniami stomatologicznymi takimi jak:
- choroby błony śluzowej jamy ustnej oraz przyzębia,
- paradontoza,
- wady zgryzu.
Zakres zabiegów
Jednym z głównych zabiegów wykonywanych przez chirurga stomatologicznego jest ekstrakcja ósemek, zwłaszcza zatrzymanych i nie do końca wyrżniętych. Do innych procedur należy m.in.:
- usuwanie uszkodzonych bądź zainfekowanych korzeni zębów,
- usuwanie zmian oraz guzków o charakterze łagodnym, a także niektórych złośliwych (m.in. torbieli, włókniaków, brodawczaków),
- leczenie chorób ślinianek,
- przygotowywanie do dalszego leczenia protetycznego,
- leczenie przetok i ropni,
- nacinanie wiązadeł oraz języka w terapii logopedycznej,
- odsłanianie zatrzymanych zębów,
- wstawianie wszczepów zębowych,
- sterowanie regeneracją kości wyrostka zębodołowego.
Diagnostyka przeprowadzana jest w oparciu o radiologię stomatologiczną oraz szczękowo-twarzową. Należą do niej zdjęcia rentgenowskie:
- wewnątrzustne (zębowe, zgryzowe, zgryzowo-skrzydłowe, pantomograficzne),
- zewnątrzustne (zatok obocznych nosa, telerentgenogramy czaszki).
Badaniami uzupełniającymi są:
- tomografia komputerowa,
- rezonans magnetyczny,
- badanie USG,
- sialografia.