Czym jest irygator stomatologiczny?

irygator stomatologiczny

Czym jest irygator stomatologiczny?

Irygator stomatologiczny jest urządzeniem, które umożliwia szybkie oraz skuteczne oczyszczenie przestrzeni międzyzębowych, trudno dostępnych dla tradycyjnej szczoteczki. Higiena tych obszarów jest bardzo ważna, bo właśnie tutaj zbiera się najwięcej bakterii. Co to jest irygator stomatologiczny? Jak go używać?

W higienie jamy ustnej istotną rolę odgrywa czyszczenie przestrzeni międzyzębowych. Do tej pory w utrzymywaniu tego miejsca w czystości pomagały nici dentystyczne lub szczoteczki międzyzębowe. Obecnie pojawiło się urządzenie zwane irygatorem stomatologicznym.

Ważne! Irygator z powodzeniem może być stosowany zamiast innych środków, które służą do higieny przestrzeni międzyzębowych (m.in. szczoteczki międzyzębowe). Przed zakupem tego rodzaju urządzenia warto zasięgnąć opinii dentysty, który doradzi jego najlepszy typ.

Urządzenie polecane jest zwłaszcza osobom:

  • o stłoczonych zębach,
  • noszącym aparaty ortodontyczne,
  • noszącym implanty, mosty, korony.

Co to jest irygator stomatologiczny i jak go używać?

Irygator wyglądem przypomina szczoteczkę do zębów, ale bez główki. W jej miejscu umieszczona jest dysza czyszcząca, która za pomocą strumienia wody oczyszcza dokładnie i bezinwazyjnie miejsca trudnodostępne.

Jak działa irygator stomatologiczny? Wystrzeliwuje płyn pod ciśnieniem, dzięki czemu higiena przestrzeni miedzyzębowych jest tak dokładna.

Urządzenie wyposażone jest w różne wymienne końcówki, przeznaczone do specyficznego czyszczenia, m.in.: końcówki poddziąsłowe, imitujące szczoteczkę do zębów.

Ważne! Regularne stosowanie irygatora wpływa na poprawę kondycji dziąseł. Strumień wody czyści i masuje dziąsła, przez co poprawia w nich krążenie i wzmacnia je. Ponadto jest skutecznym urządzeniem w walce z paradontozą.

Używanie irygatora do zębów nie jest trudne – aplikacja wody następuje bezpośrednio w przestrzenie międzyzębowe.

Typy irygatorów

Dostępne są dwa rodzaje irygatorów:

Irygator stacjonarny – jest zasilany sieciowo. Urządzenie składa się z bazy, do której należy podstawa ze zbiornikiem na wodę, włącznikiem, pokrętłem służącym do regulacji ciśnienia strumienia i przewodem zasilającym sprzęt. Oprócz tego rękojeść z gniazdem na końcówki oraz wężyk doprowadzający wodę do rękojeści.

Ważne! Jedno napełnienie zbiornika wystarcza, aby dokładnie oczyścić jamę ustną.

Irygator bezprzewodowy – ma wbudowany akumulator, co pozwala na używanie go w każdym miejscu. Tworzy go rękojeść, w którą wbudowany jest zbiornik na wodę oraz dysza, również mocowana bezpośrednio w uchwyt.

Ważne! Zbiornik jest mniejszy niż w irygatorze stacjonarnym, dlatego też, aby dokładnie oczyścić jamę ustną, należy napełnić go 2-3 razy.

Na rynku dostępne są także zestawy składające się z irygatora stacjonarnego i elektrycznej szczoteczki do zębów – składa się na niego irygator i wbudowana stacja ładująca do szczoteczki. Szczoteczka soniczna, która jest w zestawie, myje ścianki zębów ruchem wymiatającym oraz pulsującym, co wpływa na to, że nie uszkadza szkliwa i nie dochodzi do recesji dziąseł. Ten rodzaj szczoteczki jest dokładny oraz delikatny.

Napełnianie zbiornika

Zdaniem dentystów najlepsza do oczyszczania jest woda. W składzie płynów oraz płukanek znajdują się wpływające na ich gęstość substancje słodzące oraz poprawiające smak, które mogą doprowadzić do uszkodzenia elementów znajdujących się wewnątrz irygatora.

W temacie samego płukania przy pomocy płynu a nie wody – za zrezygnowaniem z tego pierwszego przemawia fakt, że płyn, aby mógł aktywnie działać, powinien znajdować się w jamie ustnej co najmniej przez minutę. Zabieg irygacji trwa kilka sekund, tak więc przez ten czas żaden płyn nie jest w stanie zacząć działać.

Wybór irygatora

Dobry irygator powinien cechować się kilkoma różnymi rodzajami strumienia oraz opcją regulacji ciśnienia.

Wybierając urządzenie tego typu, należy wziąć pod uwagę:

  • to, czy będzie stosowane codziennie, czy okazjonalnie,
  • pojemność zbiornika,
  • awaryjność,
  • liczbę i rodzaj końcówek.

Najlepiej wybrać irygator najprostszy w obsłudze, którego serwisowanie ograniczy się do zmiany końcówek oraz przewodów.

Ważne! Zanim zdecydujemy się na konkretny zakup, warto zasięgnąć opinii dentysty – znając potrzeby naszej jamy ustnej, będzie wiedział najlepiej, jaki rodzaj będzie najodpowiedniejszy.

Udostępnij: