Aparat ortodontyczny Clear Aligner

clear aligner

Aparat ortodontyczny Clear Aligner

Alternatywą dla tradycyjnych aparatów ortodontycznych jest nowoczesny system nakładkowy Clear Aligner – innowacyjna forma leczenia ortodontycznego za pomocą przeźroczystych nakładek, które prostują zęby, nie powodując niedogodności i dyskomfortu związanego z codziennym użytkowaniem.

Nakładki wykonane są z miękkiego materiału, bez jakichkolwiek części metalowych (do mocowania bądź skręcania). Są wygodne i nie powodują dyskomfortu w postaci bólu oraz gniecenia.

Ważne! Przez wzgląd na łatwość zdejmowania ich z zębów, skierowane są do zdyscyplinowanych pacjentów, którzy ściśle przestrzegają zaleceń lekarza dotyczących czasu noszenia nakładek.

Aparat jest przeźroczysty, dzięki czemu jest prawie niewidoczny na zębach, a system zapewnia najwyższy stopień estetyki. Wyjątkowo łatwe zdejmowanie nakładek z zębów umożliwia utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej w trakcie leczenia. Powierzchnia nakładek Clear Aligner jest gładka i idealnie dopasowana nie tylko do zębów, ale również do błony śluzowej wyrostka zębodołowego, co zapewnia wysoki komfort użytkowania.

Przebieg leczenia

Leczenie rozpoczyna się konsultacją z lekarzem ortodontą, który ocenia czy dana wada zgryzu kwalifikuje się do zastosowania metody nakładkowej. Jeżeli nie ma przeciwwskazań, wykonane zostają zdjęcia cefalometryczne, pantomograficzne oraz pobiera się wyciski robocze, z których odlane zostaną modele diagnostyczne i wykonany zostanie set-up wraz ze szczegółowymi pomiarami przesunięć poszczególnych zębów. Następnie pacjent zapoznaje się ze szczegółowym planem leczenia, na który składają się:

 • symulacja wyników leczenia,
 • czas leczenia,
 • koszt leczenia,
 • informacje, czy w trakcie terapii pojawią się dodatkowe elementy (wyciągi, guziki).

W ciągu kilku dni technik dentystyczny wykonuje pierwsze komplety nakładek. Pacjent otrzymuje komplet nakładek o trzech grubościach (soft, medium, hard) na każdy z łuków zębowych. Każdą nakładkę powinno się nosić przez tydzień (ściśle według zaleceń lekarza). Po trzech tygodniach lekarz pobiera kolejne wyciski robocze i wykonywany jest następny komplet nakładek. Procedura taka jest powtarzana do ukończenia aktywnego procesu leczenia.

Ważne! Skuteczność kolejnych etapów jest uwarunkowana regularnymi wizytami u lekarza prowadzącego, jak i stosowaniem się do jego wskazówek, zwłaszcza dotyczących czasu noszenia nakładek.

Okres retencji (stabilizowanie zębów w nowej pozycji) trwa z reguły dwukrotnie dłużej niż czas aktywnego leczenia. W trakcie stabilizowania zębów w nowej pozycji pacjent nosi zalecany przez ortodontę aparat retencyjny na następujących zasadach:

 • w pierwszym roku po aktywnym leczeniu nakładki retencyjne nosi się jak najdłużej w ciągu dnia i bezwzględnie przez całą noc,
 • w drugim roku po aktywnym leczeniu nakładki retencyjne nosi się przez około 16 godzin na dobę,
 • po drugim roku nakładki retencyjne nosi się tylko na noc.

Ważne! Długość retencji zależy od tego, jak bardzo nasilona była wada zgryzu, jak długo trwało leczenie oraz od innych, indywidualnych czynników.

Po zakończonym leczeniu aktywnym należy zgłaszać się na wizyty kontrolne co pół roku. Wykorzystywane do stabilizacji retainery są bardzo dobrze tolerowane przez pacjentów (są niewidoczne i nie przeszkadzają w mówieniu).

Zalety leczenia

Leczenie jest bezbolesne, nieinwazyjne oraz bardzo dobrze tolerowane przez pacjentów. Łatwe zdejmowanie nakładek z zębów umożliwia utrzymanie odpowiedniej higieny jamy ustnej podczas leczenia.

Nakładkami Clear Alinger leczyć można takie wady zgryzu jak:

 • silne stłoczenie zębów,
 • diastemy,
 • zgryzy otwarte,
 • zgryzy głębokie,
 • zgryzy krzyżowe.

Ważne! Stosując dodatkowe elementy (guziki, wyciągi estetyczne, części retencyjne), nakładki Clear Aligner można używać do leczenia wad klasy II i III.

Efektywność leczenia uwarunkowana jest głównie przez:

 • regularność użytkowania nakładek,
 • doświadczenie lekarza prowadzącego,
 • kwalifikacje laboratorium ortodontycznego wykonującego nakładki.

Aparat Clear Alinger pozwala na spożywanie niemal wszystkich rodzajów pożywienia. Proces czyszczenia szyn nie należy do skomplikowanych – wystarcza użycie szczoteczki oraz pasty do zębów.

Ważne!

W wielu przypadkach terapia wad zgryzu za pomocą nakładek jest tańsza od leczenia tradycyjnym aparatem ortodontycznym.

Udostępnij: