Nowoczesne aparaty ortodontyczne z zamkami samoligaturującymi

nowoczesne aparaty ortodontyczne

Nowoczesne aparaty ortodontyczne z zamkami samoligaturującymi

Tradycyjne aparaty ortodontyczne wykorzystują do działania ligaturę – małą gumową opaskę, która trzyma łuk ortodontyczny w zamku, powodując przemieszczenie się zębów do żądanej pozycji. Alternatywą dla tej technologii są aparaty samoligaturujące, nieposiadające ligatur. Ich działanie oparte jest na klapkach utrzymujących łuk ortodontyczny w zamkach.

W porównaniu z klasycznymi aparatami, zamki bez ligatur charakteryzują się mniejszym rozmiarem, a także łagodnością dla policzków oraz języka.

Ważne! Aparaty ortodontyczne z zamkami samoligaturującymi nie mają ograniczeń wiekowych. Mogą być stosowane zarówno przez młodych pacjentów, jak i przez osoby dorosłe.

System bezligaturowy

Samoligaturujący aparat ortodontyczny jest nowoczesną odsłoną stałego aparatu. Podobnie jak on ma w swojej budowie zamki (porcelanowe, kompozytowe bądź metalowe), które przyklejone są do powierzchni zębów i połączone metalowym łukiem. Jednakże aparaty ortodontyczne z zamkami samoligaturującymi różni od tradycyjnych to, że ich zamki nie posiadają dodatkowych mocowań, jak i to, że są one wyposażone w specjalne klapki, których rolą jest zatrzaskiwanie łuku podczas każdej wymiany.

Ważne! Brak obecności ligatur minimalizuje tarcie i łuk przesuwa się swobodniej w szczelinie, co wpływa na znaczne skrócenie czasu leczenia i zmniejsza liczbę wizyt w gabinecie stomatologicznym. Ponadto łatwiej jest utrzymać higienę (nic się nie gromadzi, jak ma to miejsce za gumką w aparatach tradycyjnych).

W systemie bezligaturowym stosowane są specjalne szerokie kształty łuków, dzięki czemu da się poszerzyć łuk zębowy w większym zakresie. Jednakże proces ten może odbywać się tylko w granicach fizjologicznych, wyznaczonych przez budowę kości. Dlatego też w przypadku, gdy w łuku zębowym stwierdzony zostaje duży brak miejsca, nie pomoże nawet założenie zamka samoligaturującego.

Aparaty ortodontyczne z zamkami samoligaturującymi przez swoją bardziej skomplikowaną konstrukcję są droższe od tradycyjnych. Ponadto delikatny mechanizm, jakim charakteryzują się tego typu aparaty, może ulec uszkodzeniu (m.in. w wyniku nagromadzonego kamienia nazębnego).

Ważne! Samoligaturujący aparat ortodontyczny ma coraz więcej zwolenników, zarówno po stronie ortodontów, jak i pacjentów. Pomimo zmniejszenia nacisku na zęby, aparat tego typu zapewnia wysoką skuteczność leczenia.

Udostępnij: