Jak często należy odbywać wizyty kontrolne u dentysty?

wizyty kontrolne

Jak często należy odbywać wizyty kontrolne u dentysty?

Odpowiednia profilaktyka to gwarancja zdrowych zębów i jamy ustnej. Nawet przy najbardziej starannej higienie zębów (myciu, nitkowaniu, płukaniu) – nie można zapominać o wizycie u dentysty.

Dzięki kontrolnym wizytom w gabinecie dentystycznym zapobiegamy rozwojowi próchnicy oraz innym chorobom zębów i jamy ustnej.

Jak często kontrolować zęby?

Specjalistyczne źródła nie są zgodne, co do zalecanej częstotliwości wizyt kontrolnych. Podatność na próchnicę oraz inne schorzenia zębów i jamy ustnej jest kwestią indywidualną każdego pacjenta.

Osoby dorosłe powinny kontrolować stan uzębienia co pół roku. W przypadku najmłodszych pacjentów kontrole powinny odbywać się co trzy miesiące (chyba, że dentysta zdecyduje inaczej) – proces próchnicowy na zębach mlecznych, przez wzgląd na ich słabą mineralizację, jest znacznie szybszy niż ma to miejsce w przypadku zębów stałych.

W trakcie wizyty kontrolnej dentysta dokładnie przyjrzy się stanowi jamy ustnej:

  • sprawdzi, czy rozwija się próchnica,
  • zdejmie kamień nazębny (jeden z czynników rozwoju próchnicy),
  • oceni kondycję dziąseł,
  • jeżeli będzie taka potrzeba – rozpocznie leczenie.
Ważne!

Rzadkie wizyty w gabinecie dentystycznym zwiększają prawdopodobieństwo rozwoju próchnicy, a co za tym idzie – wymagają w konsekwencji bardziej inwazyjnego leczenia.

Profilaktyka to podstawa

Lepiej jest zapobiegać chorobom jamy ustnej. Regularne kontrole pozwalają na wykrycie ewentualnych problemów na wczesnym etapie. Leczenie próchnicy w początkowej fazie rozwoju jest nie tylko tańsze, ale przede wszystkim dużo prostsze niż usuwanie skutków wieloletnich zaniedbań.

Ważne!

Wielu pacjentów rezygnuje z wizyt u dentysty. Uważają, że jeżeli ząb nie boli, to oznacza, iż jest zdrowy. Nie jest to do końca prawdą. W wielu przypadkach próchnica o stopniu średnim oraz głębokim nie daje żadnych objawów. Ząb nie boli nawet pod działaniem bodźców termicznych. Dlatego tak istotne są regularne kontrole stomatologiczne.

Do profilaktyki, poza kontrolnymi wizytami, zalicza się również zabiegi stomatologiczne, których celem jest zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia chorób zębów oraz przyzębia (m.in. piaskowanie, lakowanie zębów).

W przypadku najmłodszych pacjentów – regularne kontrole dentystyczne pozwolą odpowiednio wcześnie wykryć i rozpocząć leczenie ortodontyczne, które uchroni dziecko przed wieloma przykrymi konsekwencjami, wynikającymi z wadliwego zgryzu.

Ważne!

Przestrzeganie zasad profilaktyki stomatologicznej daje gwarancję zdrowych i pięknych zębów przez długie lata.