Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – na czym polega i jakie daje efekty?

skaling piaskowanie fluoryzacja

Skaling, piaskowanie i fluoryzacja – na czym polega i jakie daje efekty?

Dbanie o zęby to nie jedynie ich dokładnie szczotkowanie. By móc cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem, należy odbywać regularne wizyty w gabinecie dentystycznym, które uchronią przed nieprzyjemnymi konsekwencjami, np. borowaniem. Mimo to na zębach może się odłożyć kamień nazębny, który należy usunąć – służy temu zabieg skalingu. Dowiedz się, czym jest skaling, piaskowanie i fluoryzacja w ochronie kondycji zębów.

Próchnica to wciąż numer jeden wśród chorób zębów. Schorzenie prowadzi do odwapnienia oraz rozpadu twardych tkanek zęba. Próchnica należy do bakteryjnych chorób zakaźnych wywołanych m.in. nieprawidłową higieną jamy ustnej. Do innych, częstych przypadłości jamy ustnej należą stany zapalne dziąseł (wywołane m.in. kamieniem nazębnym).

Prawidłowe dbanie o zęby – szczotkowanie, używanie nici dentystycznych czy też unikanie cukru w codziennej diecie – nie jest wystarczające, by zagwarantować pełne zdrowie jamy ustnej. W profilaktyce istotne są takie zabiegi jak: skaling, piaskowanie i fluoryzacja. Dzięki nim zęby będą zdrowe i ładne.

Super dentystyczne trio, czyli…

Gabinety dentystyczne oferują zabiegi skalingu, piaskowania oraz fluoryzacji. Wszystkie mają jeden wspólny cel – zadbać o kondycję zębów.

Skaling

Polega na usunięciu z powierzchni zębów złogów kamienia nazębnego, który tworzy się z płytki nazębnej powstałej z połączenia śliny, resztek jedzenia i płynów.

Ważne! Nieusunięty kamień nazębny może wywoływać m.in. stany zapalne, krwawienie dziąseł i przyczyniać się do powstania paradontozy.

Do profesjonalnego oczyszczania zębów z kamienia stosuje się metody:

 • ultradźwiękowa (skaler ultradźwiękowy),
 • dźwiękowa (usuwanie osadu za pomocą fal dźwiękowych),
 • laserowa (skaler laserowy jagowo-erbowy),
 • mechaniczna (wiertła typu frez, które odłamują kamień),
 • tradycyjna (skalery ręczne, m.in. sierpy, motyczki, dłutka),
 • chemiczna (stomatolog nakłada roztwór 30% perhydrolu na powierzchnię zęba i pozostawia do rozpuszczenia kamienia. Następnie usuwa go, wypłukując złogi wodą pod ciśnieniem)

Skaling dzieli się na:

 1. Naddziąsłowy – polega na usunięciu kamienia nazębnego z powierzchni korony zęba.
 2. Poddziąsłowy – usunięcie kamienia nazębnego odkładającego się pod powierzchnią dziąseł.

Ważne! Zabieg skalingu powinno się przeprowadzać dwa razy w roku. W wyjątkowych przypadkach (m.in. u osób o specyficznym składzie śliny), zabieg należy wykonywać co 1-3 miesiące.

Piaskowanie

Usuwa z powierzchni zębów osad oraz przebarwienia (m.in. powstałe wskutek spożywania barwiących płynów, jak kawa czy mocna herbata) za pomocą tzw. piaskarki, która jest urządzeniem kierującym strumień piasku dentystycznego na zęby.

Ważne! Piaskowanie pomaga w walce z kamieniem nazębnym, jest zabiegiem uzupełniającym dla skalingu.

Zabieg piaskowania szczególnie polecany jest:

 • palaczom,
 • osobom pijącym dużo kawy, herbaty,
 • osobom noszącym aparaty dentystyczne,
 • posiadaczom tzw. „stłoczonych zębów”,
 • osobom, które zdecydowały się wybielić zęby.
Udostępnij: