Leczenie bezwiertłowe zębów

leczenie bezwiertłowe zębów

Leczenie bezwiertłowe zębów

Dentysta nieodzownie kojarzy się z borowaniem, wiertłem i specyficznym zapachem gabinetu. Wizyta u niego często wywołuje dyskomfort. Współczesna stomatologia stara się wyjść naprzeciw pacjentowi i eliminować, jak tylko to możliwe niesympatyczne doznania. Od pewnego czasu w ofercie leczenia stomatologicznego znalazło się leczenie bezwiertłowe. Dowiedz się, czym jest tego typu leczenie i kiedy można się mu poddać.

Obecnie stomatolog dysponuje wieloma metodami, które umożliwiają usuwanie tkanki próchnicowej. Jest to tradycyjne wiertło, ale także techniki bardziej zaawansowane (m.in. ultradźwięki, laser).

Ważne! Mimo że leczenie bezwiertłowe ma wciąż sporo ograniczeń w zastosowaniu, może być ono wykorzystywane w wielu przypadkach, zastępując tak nielubiane przez pacjentów wiertło.

Celem zachowawczego leczenia zębów jest pełne usunięcie próchnicy. Metoda, jaką ten stan zostanie osiągnięty leży w ocenie stomatologa, który stwierdza, czy zmiany próchnicowe zostały dokładnie usunięte, bez względu na sposób wybranej przez niego techniki zlikwidowania próchnicy.

Należy pamiętać, że każdy sposób leczenia próchnicy wiąże się z ograniczeniami. Bierze się pod uwagę następujące czynniki:

 • nakład czasu
 • nakład pracy
 • koszty

Ważne! Stomatolog decyduje ostatecznie o metodzie leczenia, wybierając najlepszą dla pacjenta.

Leczenie bezwiertłowe zębów – na czym polega?

Terapia bezwiertłowa to sposoby usuwania próchnicy bez konieczności użycia wiertła bądź z jego minimalnym zastosowaniem.

Do bezwiertłowych metod należy:

 • Żel Carisolv – zaaplikowany na chory ząb powoduje rozmiękczenie tkanki zaatakowanej przez próchnicę (substancja aktywna zawarta w żelu, rozpuszcza wyłącznie chorą tkankę i nie szkodzi zdrowej). Dentysta zeskrobuje zmianę próchnicową używając do tego specjalnego narzędzia. Następnie założona zostaje plomba.

Ważne! Stosując żel Carislov można zlikwidować także głębsze ubytki. Metoda ta jednak nie usuwa tkanek twardych szkliwa i zupełne wyeliminowanie wiertła w tym rodzaju leczenia jest niemożliwe.

 • Abrazja powietrzna – w leczeniu wykorzystywana jest cieniutka dysza. Pod wpływem dużego ciśnienia wydostaje się z niej strumień powietrza, a wraz z nim drobinki tlenku glinu. Proces ten umożliwia dokładne starcie chorej tkanki zęba. Zabieg jest szybki, lecz niestety w niektórych przypadkach pacjent może odczuwać dyskomfort w postaci bólu.

Ważne! Metoda z użyciem abrazji powietrznej jest stosowana w leczeniu ubytków przyszyjkowych i powierzchownej próchnicy.

 • Ultradźwięki – stosowane są głównie do usuwania kamienia nazębnego. Po zmianie końcówki na bardziej inwazyjną możliwe jest opracowywanie ubytków.

Ważne! Metoda ta nie należy do popularnych. Nie jest także bezbolesna.

 • Ozonoterapia – w tej metodzie stosuje się ozon. Gaz ten szybko niszczy bakterie i remineralizację (samodzielną odbudowę wyjałowionych tkanek). Przed leczeniem ząb jest dokładnie oczyszczony oraz uszczelniony specjalnym kapturkiem – wpuszczony zostaje pod niego gaz, który odkaża powierzchnię zęba.
 • Laser – opracowywanie ubytków tym sposobem polega na odparowywaniu chorych tkanek zęba przy zastosowaniu impulsów światła. Na tak przygotowanej powierzchni, która jest odkażona, można od razu założyć plombę.

Metoda jest czasochłonna. Ponadto wymaga od dentysty dużej precyzji (wystarczy nieostrożny ruch, a wiązka światła lasera może uszkodzić zdrowe szkliwo bądź dziąsło).

Ważne! Laserem można opracowywać jedynie ubytki bardzo dobrze dostępne. Nie można usunąć starych wypełnień.

Leczenie bezwiertłowe – zalety

Główną zaletą terapii bezwiertłowej jest komfort pacjenta i wyeliminowanie strachu przed bólem. Ponadto:

 • brak konieczności wykonania znieczulenia
 • szybsze leczenie zęba
 • ograniczenie mikropęknięć szkliwa

Wiertło wciąż najlepsze

Nie ma metody bezwiertłowej, która byłaby na tyle innowacyjna, aby dentyści całkowicie zrezygnowali z tradycyjnych form leczenia.

Ważne! Borowanie nadal pozostaje najszybszym, a także najtańszym sposobem usuwania chorych tkanek zęba. Wiertło precyzyjnie usuwa zmiany próchnicowe, niezależnie od wielkości oraz miejsca ubytku.

Udostępnij: