Wybielanie martwego zęba

wybielanie martwego zęba

Wybielanie martwego zęba

Śnieżnobiały uśmiech to marzenie każdego – dodaje urody, świadczy o dobrej higienie oraz zdrowiu. Na przestrzeni lat wybielanie zębów stało się jednym z najpopularniejszych zabiegów stomatologii estetycznej.

Zęby zmieniają barwę przede wszystkim wskutek codziennego używania –systematyczne ścieranie szkliwa powoduje powstawanie mikropęknięć, gdzie odkładają się m.in. osady skutkujące nabieraniem przez ząb ciemniejszej oraz matowej barwy. Zmiana koloru zęba może być także wynikiem przebytego leczenia (m.in. leczenie kanałowe). Użyte do leczenia preparaty jak bar, jod bądź srebro, powodują, że ząb nabiera barwy pomarańczowo – czerwonej lub szarej).

Wybielanie martwego zęba – na czym polega?

Mechanizm wybielania martwych zębów różni się znacząco od wybielania zębów żywych, gdzie preparat wybielający – substancja czynna o dużym stężeniu – jest aplikowany zewnętrznie na zęby. W przypadku martwego zęba przebarwienie tworzy się w jego wnętrzu i w związku z tym we wnętrzu musi także zadziałać środek wybielający. Dentysta zabieg wybielania rozpoczyna od powtórnego otwarcia oraz opracowania komory zęba. Przed rozpoczęciem wybielania wykonane zostaje zdjęcie RTG, by można było ocenić prawidłowość leczenia kanałowego.

Procedura zabiegu:

  • Szczelne zabezpieczenie korzenia martwego zęba przy pomocy odpowiedniego materiału (cement, kompozyt). Dzięki temu substancja wybielająca nie przenika do kanału i nie wywołuje podrażnień tkanek w okolicach wierzchołka zębodołu.
  • Umieszczenie wewnątrz korony specjalnego preparatu, który służy do wybielania martwych zębów. Otwór zostaje zamknięty przy pomocy opatrunku tymczasowego (fleczera). Wkładkę wybielającą wymienia się, co kilka dni, aż uzyska się pożądany efekt (z reguły kilka razy).
  • Po zakończeniu procesu wybielania komora zęba zostaje zamknięta (założenie typowego wypełnienia kompozytowego).

Wybielanie martwego zęba, czy boli?

Zabieg nie boli, ale może pojawić się dyskomfort w postaci nadwrażliwości, który mija po jakimś czasie.

Wybielanie martwego zęba, jak długo trwa?

W procedurze zabiegu na preparat wybielający umieszczony w komorze zęba, zakłada się szczelny opatrunek na czas od 24 godzin do 3 dni.

Wybielanie martwego zęba – efekt

W większości przypadków efekty wybielania są satysfakcjonujące. Jednakże – o czym należy pamiętać – wybielanie wewnętrzne wiąże się z ograniczeniami i ma także wady:

  • Czasem nie jest możliwe wybielenie całkowite zęba (preparat wybielający nie jest w stanie spenetrować całej korony, w rezultacie pozostaje ciemniejsza barwa w określonych miejscach).
  • Martwe zęby, które poddane zostały wybieleniu mogą po kilku latach ponownie nabrać ciemnej barwy. W takim przypadku procedurę wybielania należy powtórzyć.

Wybielanie martwego zęba – ile wizyt potrzeba?

Zazwyczaj pożądany efekt następuje po 1 – 3 wizytach w gabinecie dentystycznym.

Wybielanie zębów – skutki uboczne

Należy pamiętać, że wszelka ingerencja wiertła w koronę zęba osłabia ją, a także zwiększa prawdopodobieństwo jej złamania.

Alternatywa dla wybielania wewnętrznego

Innym sposobem wybielania martwych zębów niż wybielanie wewnętrzne, jest wykonanie wkładu koronowo – korzeniowego (sztyftu) i korony protetycznej.

Ważne! Wkład oraz korona nie tylko likwidują problem przebarwienia, ale ponadto wzmacniają martwy ząb minimalizując ryzyko złamania i skutecznie odbudowując go na wiele lat. Zaletą korony protetycznej jest także doskonała estetyka dzięki możliwości doboru koloru zęba.

Udostępnij: